Tırnak tutulumlu psöriyazis olgularında biyolojik tedavilerin etkinliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the efficacy of biological agents in psoriatic patients with nail involvement
  1. Tez No: 272218
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A.HAKAN ERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Psöriyazis; yaşam kalitesini belirgin düzeyde etkileyen, morbiditelere yol açan, kronik, radikal tedavisi olmayan, deri ve/veya tırnağı etkileyebilen bir dermatozdur. Hastalığın tırnak tutulumunda, topikal ve/veya sistemik olarak kullanılan birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır.Son yıllarda psöriyazis tedavisinde biyolojik ajanlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu ajanlar psöriyazis patogenezindeki spesifik moleküler basamakları engellerler. Böylece hem psöriyatik plaklara hem de psöriyatik tırnaklara etki gösterirler. Hedefe yönelik etki mekanizmasına bağlı olarak biyolojik tedavilerin geleneksel sistemik tedavilerden daha yüksek etkinlik ve güvenlik profili sağlayacağı umulmaktadır.Bu çalışmada tırnak tutulumlu psöriyazis tedavisinde diğer konvansiyonel sistemik tedavileri daha önce kullanmış ancak tedaviden yeterince fayda görememiş veya bu tedavileri alamayan hastalarda, etanersept, adalimumab ve infliksimab tedavilerinin etkinliği araştırılmıştır.Çalışmaya toplam 28 hasta alındı ve bunların 9'u etanersept, 8'i adalimumab ve 11'i infliksimabla tedavi edildi. Hastalık aktivitesini değerlendirmek için NAPSI ve mNAPSI skorları kullanıldı. Tüm hastalara 48 hafta süresince tedavi verildi. Hastalar 12, 24, 36 ve 48. haftalarda NAPSI ve mNAPSI skorlarındaki düzelme oranları açısından değerlendirildi.Kırksekiz haftalık tedavi sonunda etanersept, adalimumab ve infliksimab tedavi gruplarının NAPSI skorlarında sırasıyla %55,4 ± 16,7; %61,2 ± 18,3; %40,9 ± 28,6, mNAPSI skorlarında ise sırasıyla %57,8 ± 15,9; %52,2 ± 16,7; %41,8 ± 27,3 düzelme gözlendi. Her bir tedavi grubu 48.hafta sonunda tedavi öncesine göre etkin bulundu ancak tedavi grupları arasında etkinlik yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu.Çalışmamız etanersept, adalimumab ve infliksimabın tırnak tutulumlu psöriyazis olgularında etkili olduğunu ortaya koymuştur. Adalimumab tedavi grubundan bir hastada gelişen toksik hepatit nedeniyle ilacı kesilen hasta dışında, çalışma süresince tedaviyi kesmeyi gerektirecek anlamlı yan etkiler gözlenmedi. En sık gözlenen yan etkiler etanersept grubunda baş ağrısı, adalimumab tedavi grubunda enjeksiyon bölgesi reaksiyonları ve infliksimab grubunda ise hafif şiddette infüzyon reaksiyonlarıydı ve hiçbiri tedaviyi kesmeyi gerektirecek düzeyde değildi. Hedefe yönelik bu tedavilerin etkinlik ve güvenilirlik profilleri, diğer konvansiyonel immünosupresif ilaçlardan daha ümit verici görünmektedir. Böylece, biyolojik ajanların birçok tırnak tutulumlu psöriyazis hastası için önemli bir tedavi alternatifi olabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic dermatosis of skin and/or nail with no radical treatment which affects the quality of life significantly, and causing morbidity. Many topical and/or systemic treatment modalities are available for the treatment of nail involvement of the disease.Within the past few years biological agents are being used in the treatment of psoriasis. These agents block specific molecular steps in the pathogenesis of psoriasis. Thus, they are effective on both psoriatic plaques and psoriatic nails. Due to their targeted mechanisms of action, biologic therapies are expected to provide relatively higher efficacy and safety profiles than traditional systemic therapies.In this study, the efficacy of etanercept, adalimumab and infliximab is evaluated in the psoriatic patients with nail involvement in whom conventional systemic therapies were either unsuccessful or inappropriate.Total of 28 patients were enrolled to the study, and 9 of them treated with etanercept, 8 with adalimumab and 11 with infliximab. NAPSI and mNAPSI scores were used to assess the disease activity. All patients received the treatment for 48 weeks. Patients were evaluated at 12, 24, 36 and 48 weeks with the recovery rates of NAPSI and mNAPSI scores.At the end of 48 weeks of treatment, NAPSI score improvements were 55.4±16.7%, 61.2±18.3%, 40.9±28.6% and mNAPSI score improvements were 57.8±15.9%, 52.2±16.7% and 41.8±27.3% in etanercept, adalimumab and infliximab treatment groups respectively. At the end of 48 weeks of treatment, each treatment group was found effective in comparison with baseline and there were not statistically significant difference between the groups in terms of effectiveness.Our study has revealed that etanercept, adalimumab and infliximab are effective in the psoriatic patients with nail involvement. No significant side effects which require cutting off the treatment were observed during the study, except for toxic hepatitis in one patient in adalimumab treatment group. Headache was the most common side effect observed in the etanercept group; injection site reactions in adalimumab and mild infusion reactions in infliximab group and none of them required discontinuation of treatment. The safety and efficacy profile of these targeted therapies appears to be more promising than other conventional immunosuppressive drugs. Thus we conclude that biological agents may be an important alternative therapy for psoriatic nail patients.