Acil servise dehidratasyon belirtileri ile gelen hastalara hızlı verilen kristalloidlerin asit baz dengesi üzerine etkileri
Effect of rapidly infused crystalloids on acid-base status of dehydrated patients in emergency department
- Tez No: 272222
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Dehidratasyon, acil servise başvuran hastalarda önemli bir problemdir. Sıvı homeostazının sağlanması acil hastanın hızlı bir şekilde stabilitesinin sağlanmasında çok büyük önem taşır. Acil serviste dehidrate hastalara sıvı replasmanında seçilecek en uygun sıvının ne olduğu konusunda henüz bir görüş birliği oluşmamıştır. Gerek dahili gerekse cerrahi acil vakalardan acil servislere her gün çok miktarda başvuru olmakta ve bu hastaların önemli bir kısmının belirgin bir sıvı ihtiyacı olmaktadır. Bu hastaların sıvı ihtiyacının karşılanması ve uygun sıvı seçimi birçok olguda hayat kurtarıcı olabilmektedir. Bu çalışma, acil servise başvuran hastalardan dehidratasyon belirti ve bulguları gösterenlere verilmesi gereken en uygun kristalloid sıvının tespit edilmesi amacıyla planlanmıştır. Hastane etik kurul onayı sonrası, çalışmaya alınan tüm hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alınmıştır. Her biri 30'ar kişilik üç gruba, Ringer Laktat, %0,9 NaCl veya Isolyte solüsyonlarından biri randomize edilerek 20 ml/kg/sa hızında 2 saat süreyle ile verildi. Venöz kan gazında pH, Na+, K+, Cl?, HCO3? değerleri 0ncı, 1nci, 2nci saatlerde değerlendirildi. Verilen her üç sıvı karşılaştırıldığında %0,9 NaCl solüsyonu verilen grupta ikinci saatin sonunda pH ve HCO3? düzeyinde azalma, Cl? ve Na+ düzeyinde artış tespit edildi, bunun yanında belirgin bir asidoz gözlenmedi. Acil serviste kullanılacak en iyi kristalloid sıvının tespiti için daha geniş sayıda çalışmalara ihtiyaç olsa da her üç sıvı da acil servise dehidratasyon belirtileri ile gelen hastalara uygulanabilir, fakat çalışmamızda en iyi metabolik profili Isolyte solüsyonu sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Dehydration is an important problem among the patients admitting to emergency department (ED). Maintenance of fluid homeostasis has great importance on fast stabilization of the emergency patient. There hasn?t been a consensus on the ideal fluid replacement for dehydrated patient in ED, yet.There has been many daily medical or surgical emergency admissions to ED and an important portion of these patients have fluid deprivation. Replacement of the fluid losses in these patients and selection of the ideal fluid might be life saving in many cases.This study was planned to evaluate the ideal crystalloid for the patients admitted to ED who have symptoms of dehydration. Following approval of the Hospital Ethics Commitee, written informed consent was obtained from all patients included into the study. Three groups of patients that each included 30, randomized for one of the solutions Lactated Ringer?s, %0,9 NaCl or Isolyte® (Eczacıbaşı-Baxter,Turkey) were infused at rate of 20 ml/kg/hr for 2 hours. Venous blood sample pH, Na+, K+, Cl?, HCO3? levels were evaluated at 0, 1st, 2nd hours.When the three solutions were compared, a decrease in pH and HCO3? and an increase in Cl? and Na+ levels were detected in patients recieving %0,9 NaCl, on the other hand a significant acidosis was not determined at the end of the second hour. Although further studies are needed to determine the best crystalloid in emergency service, in our study we concluded that all three cristalloid solutions can be safely used for dehydrated patients and also the best metabolic profile is maintained in patients who receive Isolyte®.