Acil serviste komplike olmayan hipertansif hastalarda kaptopril, furosemid ve lorazepamın etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of captopril, furosemide and lorazepam on uncomplicated hypertensive patients in the emergency clinic.
  1. Tez No: 272223
  2. Yazar: AHMET UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. LEVENT YAMANEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hipertansiyon ve buna bağlı rahatsızlıklarla acil servislere sıklıkla başvurulmaktadır. Bu hastalarda eğer hipertansif kriz saptanmazsa acil tedavileri gerekmemektedir. Ancak hasta memnuniyeti düşünülerek acil servislerde çalışan hekimler tarafından çeşitli ilaçlarla tansiyon değerleri düşürülerek taburcu edilmektedir.Bu çalışma; acil servise başvuran komplike olmayan hipertansiyon olgularında kaptopril, furosemid ve lorazepamın kan basıncını düşürmede ve hasta memnuniyetini artırmada etkinliklerini karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla acil servise başvuran komplike olmayan hipertansif hastalar rastgele dört gruba ayrılmıştır: (1) Kaptopril grubu (n=25), (2) Furosemid grubu (n=25), (3) Lorazepam grubu (n=25), (4) Plasebo grubu (n=25). 0, 30, 60 ve 90'ncı dakikalardaki tansiyon değerleri ölçülerek kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Patients frequently refer to the emergency services with hypertension and related disorders. If hypertensive crisis is not found in these patients, urgent treatment is not necessary. However, taking the patient satisfaction into consideration, the physicians working in the emergency clinics discharge these patients after lowering the blood pressure with various medications. This study is designed in order to compare the effects of captopril, furosemide and lorazepam on lowering the blood pressure and increasing the patient satisfaction. For this purpose, the patients, who had refered to the Emergency Clinics with uncomplicated hypertension, were divided into four groups: (1) Captopril group, (2) Furosemide group, (3) Lorazepam group, (4) Placebo group. The blood pressure was measured at baseline, 30th, 60th and 90th minutes. The patient satisfaction was assessed with Visual Analog Scale at baseline and 90th minute.