Son on yılda kliniğimizde takip edilen Mycozis Fungoides vakalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the Mycosis Fungoides patients which were followed in our clinic in the last ten years
- Tez No: 272224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR ALİAĞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Mikozis fungoides (MF) klinik, histolojik, immünolojik ve moleküler bulgularıyla derinin T hücreli lenfomasıdır. Diğer lenfomalardan farklı olarak çok yavaş seyirlidir. Çalışmamızın amacı bölgemizde nispeten sık olarak görülen MF'in klinik ve demografik özelliklerini ortaya koymaktı.Gereç ve yöntem: Düzce Tıp Fakültesi Dermatoloji polikliniğinde Şubat 1999 ile Haziran 2009 tarihleri arasında takip edilen 44 MF hastası retrospektif olarak incelendi.Bulgular: Bölgemizde bu hastalığın sıklığı 100 binde 1,34 olarak saptanmıştır. Bu sıklık diğer serilerle kıyaslandığında hastalığın bölgemizde 2,6-4,3 kat daha sık olduğunu göstermekteydi. Ortalama görülme yaşı 55,7 idi ve batı toplumlarındakine benzer bulunmuştur. Hastalığın cinsiyete göre dağılımına bakıldığında erkeklerde daha sık gözükmektedir. Bu oran ülkemizdeki diğer çalışmalardan farklı olarak bizim çalışmamızda 1,75 olarak saptanmıştır. Yaş dağılımına göre değerlendirildiğinde 50 yaşından önce bayanlarda sık görülürken, 50 yaşından sonra erkekler lehine fark birden artmaktaydı. Bu durum bölgemizde bu hastalığın etiyolojisini etkileyen faktörlerin farklı olabileceğini aynı zamanda cinsiyetler arasında da fark olabileceğini düşündürmektedir.Sonuç: MF'in bölgemizde daha sık görüldüğünü saptadık. Fakat bu sıklığı açıklayacak potansiyel özgün bir risk faktörü saptanamadı. Bu çalışma bölgemizde yapılacak prospektif kontrollü bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu açıkça göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Mycosis fungoides (MF) is one type of T cell lymphoma characterized by a constellation of clinical, histologic, immunologic and molecular findings. Many patients follow a slowly progressive, but indolent disease course, while others have a more aggressive disease. The aim of this study was to investigate clinical and demographic characteristics of MF, which was relatively frequently seen in our region.Methods: We retrospectively reviewed patients with MF which were followed up in Düzce medical Faculty Dermatology Department between February 1999 and June 2009.Forty four were enrolled who fulfilled the inclusion criteriaResults: The incidence of Mycosis Fungoides in our region was 1,3 per 100,000. It was 2,6 to 4,3 times more frequent when compared to other series. The mean age was 55, 7 which were similar to the western reports. When the gender differences were analyzed, it was seen that it is more frequent in males. It was 1, 75 times more, again different than the other studies reported from Turkey. Age characteristics show that it was more frequent in females before 50 years old. There is a sudden increase in males after 50 years old. These findings showed that the etiological factors of the disease might be different among sex groups.Conclusion: This study revealed that MF was more frequent seen in our region, but we could not find any potential specific risk factors. The present study clearly showed the need of a prospective controlled trial design in our region