Gömülü üçüncü molar diş cerrahisinde tramadol ve fentanilin anksiyete ve postoperatif ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effect of tramadol and fentanyl on anxiety and postoperatiive pain in impacted third molar surgery
  1. Tez No: 272225
  2. Yazar: ÖZGEN GÖKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL GÖKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada amaç; gömülü 3. molar diş çekimi operasyonu endikasyonu bulunan ve korkan hastalarda anksiyete düzeyini düşürmek amacıyla uygulanan sedasyon işlemlerinde midazolam ile kombine edilen fentanil ve tramadolün anksiyete ve postoperatif ağrı üzerine etkisini araştırmaktır. Bu prospektif, randomize, çift kör ve plasebo kontrollü çalışmaya, horizontal gömülü üçüncü molar diş cerrahi çekimi gerçekleşecek APAIS verileri 10'un üzerinde olan 60 hasta dâhil edilmiştir. Hastalar, 0.03 mg/kg iv midazolam bolus dozunun uygulanmasını takiben üç gruba ayrılıp Grup A sadece midazolam, Grup B midazolam ve 1µg/kg fentanil, Grup C midazolam ve tramadol 1 mg/kg uygulanmıştır. Tüm vital bulgular, intraoperatif PSI verileri kaydedilmiş; hastalar postoperatif ağrı, yan etkiler, hasta ve hekim memnuniyeti açısından değerlendirilmiştir. Sedasyon süresince kalp atım sayılarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05). Ortalama arter basınçlarında 40. dakikaya kadar istatistiksel olarak anlamlı bir fark yok iken (p>0.05), 40. dakikadan itibaren Grup A'nın ortalama arter basıncının her iki gruptan daha düşük olduğu görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate and compare the effect of fentanil and tramadol, used in combination in the sedation procedures in dentistry to control anxiety of the patients, on postoperative third molar surgical extraction pain and patints? anxiety. This prospective randomized double-blind placebo-controlled study include 60 patient having horizontal third molar extraction operation indication and whose APAIS scores above 10 point. All the paients firstly were given 0.03 mg/kg bolus midazolam and then they were randomized three groups; Group A only midazolam, Group B midazolam and 1µg/kg fentanyl, Grup C midazolam and 1 mg/kg tramadol. All the vital signs were recorded and intraoperatif PSI samples were taken. Patients were assessed for postoperatif pain, adverse effects, patient-surgeon satisfaction. No differences were found in the heart rate records between the groups (p>0.05).