Gömülü üçüncü molar diş cerrahisinde kullanılan ibuprofen ve tenoksikamın postoperatif etkilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the postoperative effects of ibuprofen and tenoxicam used in impacted third molar dental surgery
- Tez No: 765761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ FINDIK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ağız, Diş ve Çene cerrahisinde gömülü alt 3. molar diş çekim operasyonları en sık yapılan işlemlerden biridir ve işlem sonrasında gelişen komplikasyonların görülme sıklığını azaltmak için NSAİİ'ler en sık araştırılan ilaçlardır. Bu çalışmada rutin olarak tercih edilen ilaçlardan ibuprofen ve tenoksikamın preoperatif ve postoperatif kullanımlarının gömülü kemik retansiyonlu alt 3. molar diş çekim operasyonunu sonrası gelişen komplikasyonların en önemlilerinden biri olan ve hasta konforunu olumsuz etkileyen ağrının giderilmesinde etkinliklerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamına; Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'ına 2022 yılı içerisinde başvuran ve panoramik radyografların incelenmesi sonucu alt çenesinde meziyoanguler pozisyonlu, klinik olarak çekim endikasyonu bulunan çift taraflı simetrik gömülü 3. molar dişi olan yaşları 18-45 aralığında olan 60 hasta dahil edilmiştir. Araştırmamızda kullanılan 2 ilacın preoperatif ve postoperatif kullanımlarının postoperatif ağrı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için VAS (Vizüel Analog Skala) ve postoperatif ağrı tedavisinin kalitesini değerlendirmek için QUİPS anketi kullanılmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda gruplar arası yapılan inceleme sonucu istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Postoperatif tenoksikam kullanımının diğer ilaç kullanımlarına göre daha yüksek ağrı skorları gösterdiği, preoperatif ibuprofen kullanımın hastalar tarafından daha yüksek memnuniyet skorları aldığı tespit edilmiştir. Tenoksikam kullanan hastaların postoperatif olarak daha fazla ağrı kesici ihtiyacı duyduğu görülmüştür. İbuprofen kullanan hastalarda daha fazla yan etki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Impacted lower third molar operations are one of the most frequently performed procedures in oral, dental and maxillofacial surgery, and NSAIDs are the most frequently investigated drugs to reduce the incidence of post-procedure complications. In this study, it was aimed to compare the efficacy of the routinely preferred drugs ibuprofen and tenoxicam before and after surgery in relieving pain, which is one of the most important complications after impacted tooth extraction and adversely affects postoperative patient comfort. The scope of the study; aged between 18- 45 years 60 patients who applied to Süleyman Demirel University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery in 2022 and had bilaterally, symmetric, meziyoanguler buried, third molars were included. The VAS (Visual Analogue Scale) was used to evaluate the effects of preoperative and postoperative use of the 2 drugs used in our study on postoperative pain, and the QUIPS questionnaire was used to evaluate the quality of postoperative pain treatment. The results were evaluated statistically. In our study, statistically significant differences were found between the groups. Postoperative use of tenoxicam showed higher pain scores than other drug use, It was determined that preoperative ibuprofen use received higher satisfaction scores by the patients. It has been observed that patients using tenoxicam need more analgesic postoperatively. More side effects were detected in patients using ibuprofen.