Subtotal ampute edilmiş sıçan alt ekstremitesinde iskemi- reperfüzyon hasarının önlenmesinde perflorokimyasal ajanların rolü
The role of perfluorochemical agents on preventing ischemia-reperfusion injury at subtotally amputated rat lower extremity
  1. Tez No: 272232
  2. Yazar: RAHMİ EVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ÜLKÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İskemik kalmış dokuların kanlanmasının yeniden sağlanması reperfüzyonyaralanması olarak adlandırılan ek bir hasara neden olmaktadır. Bu durum ile myokardinfarktüsü, organ transplantasyonu, ekstremite replantasyonu uygulamaları gibiuygulamalar sonrası karşılaşılmaktadır.Perflorokimyasal ajanlar; sıvı haldeyken yüksek miktarda oksijen ve karbondioksittaşıyabilen, silikon ve florokarbondan oluşan sentetik organik materyallerdir. Bu ajanlartransplantasyon sürecinde, barsak iskemi reperfüzyon hasarının önlenmesinde, myokardinfarktüsünde benzer amaçla ve şok tablolarında yapay kan ürünü olarak kullanılmıştır.Çalışmanın amacı subtotal ampute edilmiş sıçan alt ekstremitesinde iskemireperfüzyon hasarının önlenmesinde perflorokimyasal ajanlarının rolünün araştırılmasıdır.Çalışmada ağırlıkları 300- 350 gram arasında değişen 30 Sprague- Dawley sıçankullanıldı. Sıçanların sol bacakları femoral damarlar ve siyatik sinir korunarak subtotalampute edildi. Amputasyonun proksimalinde femoral damarlara bir adet mikrovaskülerklemp yerleştirildi. Rastgele olarak üç gruba ayrılan sıçanların birinci grubunun altekstremitesi herhangi bir tedavi uygulanmadan altı saat iskemik bırakıldı. İkinci grupperflorodekalin solüsyonu içinde altı saat bekletildi. Üçüncü grubun subtotal amputeedilmiş alt ekstremitesinin femoral arteri klempin distalinden kanülize edildikten sonra altısaat boyunca 25 ml/saat perflorodekalin solüsyonu ile perfüze edildi. Altıncı saatinsonunda klempler çıkarılıp bacaklar yerine iade edildi. Operasyon sonrası yedi günboyunca ekstremitelerin canlılığı takip edildi. Operasyon sonrası 24. ve 48. saatlerde tümhayvanlardan alınan kan örneklerinde VEGF, nitrik oksit, superoksit dismutaz ve katalazmiktarları analiz edildi.Ekstremite yaşayabilirliği ve biyokimyasal değerlendirmeler göze alınarak yapılanistatistiksel çalışmalarda birinci grup ile ikinci ve üçüncü gruplar arasında istatistikselolarak anlamlı bir fark olduğu, ikinci grup ile üçüncü grup arasında anlamlı bir farkolmadığı tesbit edilmiştir.Bu çalışma oksijenlendirilmiş perflorodekalin solüsyonunun altı saatlik iskemisonrasında subtotal ampute edilmiş sıçan alt ekstremitesinin canlılığının korunmasındabaşarılı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Reperfusion of ischemic tissues causes an additional injury called ischemireperfusioninjury. This situation was seen after myocardial infarctus, transplantation andreplantations.Perfluorochemical agents are synthetic organic materials which contains silicon andfluorocarbon carrying oxygen and carbondioxide when they are in fluid form.Perfluorochemicals have been used for tissue preservation in transplantation process,preventing intestinal reperfusion injury and myocardial infarctus and as blood substituefor shock therapy.Aim of the study is to investigate the role of perfluorochemical agents on preventingıschemia- reperfusion ınjury at subtotally amputated rat lower extremity.Thirty Sprague- Dawley rats weighting 300 -350 g. were used in the study. A subtotalamputation of the left posterior limb was accomplished, preserving the femoral vesselsand the sciatic nerve. Extremity ischemia was accomplished by clamping femoralvessels. All animals were randomly separated to three groups which have ten rats.Nothing were done throughout 6 hours ischemia period for the first group. Subtotallyamputated extremity were waited in perfluorodecalin solution for 6 six hours ischemiaperiod for the second group and perfluorodecalin solution (25 ml/h) were infused fromfemoral artery for the third group. After 6 hours ischemia period amputated extremity wassutured back.Viability of the extremities were inspected throughout seven days after the operation.Blood samples were taken to evaluate vascular endothelial growth factor, nitric oxide,super oxide dismutase and catalase levels at the 24th and 48th hours after the operation.Statistical analyses for viability of the extremities and biochemical analysises showedthat there were statistically difference between first and second and between first andthird groups and there were no statistically difference between second and third groups.This experimental study shows that oxygenised perfluorodecalin solution is effectivefor protecting the viability of subtotaly amputated rat lower extremity after six hoursishcemia period.