Ampute futbol ve tekerlekli sandalye basketbol sporcularının spora bağlılıklarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of sport engagement of amputee football and wheelchair basketball athletes in terms of different variables
- Tez No: 819464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, ampute futbol ve tekerlekli sandalye basketbol sporcularının spora bağlılıklarını farklı değişkenler açısından incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Türkiye genelinde ampute futbol ve tekerlekli sandalye basketbol sporcularının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 59 ampute futbol, 110 tekerlekli sandalye basketbol sporcusu olmak üzere toplam 169 sporcu katılmıştır. Araştırmada, Gullien ve Alvarado tarafından 2014 yılında geliştirilen, Sırgancı ve ark. (2019) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ve 15 maddeden oluşan ''Spora Bağlılık'' ölçeği kullanılmıştır. Bulgular doğrultusunda, ampute futbolcuların spora bağlılık ölçeği ortalama 61,88±10,97 puan, alt boyutlardan zinde olma 20,12 ±4,08 puan, adanma 21,32±3,67 puan, içselleştirme 20,44±3,83 puan olduğu bulunmuştur. Tekerlekli sandalye sporcularının spora bağlılık ölçeği ortalama 65,19±8,90 puan, alt boyutlardan zinde olma 21,24±3,19 puan, adanma 22,51±3,03 puan, içselleştirme 21,45±3,47 puan bulunmuştur. Ölçek ve alt boyut puanları, her iki branş sporcularında da çok yüksek düzeyde bulunmuştur ve ampute futbol ve tekerlekli sandalye basketbol sporcularının spor branşlarına çok yüksek düzeyde bağlı oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to examine the levels of sports commitment of amputee football and wheelchair basketball players in terms of different variables. The research was carried out with the participation of amputee football and wheelchair basketball players throughout Turkey. A total of 169 athletes, including 59 amputee football players and 110 wheelchair basketball players, participated in the study. Developed by Gullien and Alvarado in 2014, Sırgancı et al. (2019) adapted into Turkish and consisted of 15 items, the“Sports Attachment”scale was used. In line with the findings, the scale of commitment to sports of amputee football players was 61.88±10.97 points, from the sub-dimensions, vigor 20.12 ± 4.08 points, dedication 21.32±3.67 points, internalization 20.44±3.83 points. found to be. Wheelchair athletes' sports commitment scale was 65.19±8.90 points, among the sub-dimensions, vitality was 21.24±3.19 points, dedication was 22.51±3.03 points, and internalization was 21.45±3.47 points. Scale and sub-dimension scores were found to be very high in both branch athletes, and it can be said that amputee football and wheelchair basketball players are highly committed to sports branches.