Atopik dermatitte %1 pimekrolimus krem tedavisinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of pimecrolimus 1% cream trteatment in atopic dermatitis
  1. Tez No: 272258
  2. Yazar: EBRU İKİZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu deneysel çalışmanın amacı, hafif ve orta şiddetteki atopik dermatit hastalarında, %1 pimekrolimus krem tedavisinin kısa dönemde etkinlik ve tolerabilitesini değerlendirmek ve atopik dermatit tipleri arasında pimekrolimus etkinliğini karşılaştırmaktır.Çalışmaya 2-38 yaşları arasında, 50'si erkek, 20'si kadın, toplam 70 hasta alındı. Hastaların 22'si (%31.4) çocuktu. (2-10 yaş) Hastalarda, solunum yolu allerjisi, total IgE yüksekliği, deri prick test pozitifliği ve tetikleyici allerjenler araştırıldı. Hastalar Wüthrich sınıflamasına göre, ?mikst?, ?pür intrinsik? ve ?pür ekstrinsik? olarak sınıflandırıldı. Hastalara 6 hafta boyunca günde iki kez %1 pimekrolimus krem tedavisi uygulandı. Hastalar, 0, 1, 2, 4 ve 6. haftalarda SCORAD indeksi kullanılarak değerlendirildi. İlk SCORAD değeri (SCORAD0), en az %75 azalan hastalarda, tedavinin başarılı, %50-75 azalan hastalarda tedavinin kısmen başarılı,
Özet (Çeviri)
The aim of this experimental study is to determine the efficacy and tolerability of pimecrolimus 1% cream in the short term, for mild and moderate atopic dermatitis and to compare the efficacy of pimecrolimus among the subgoups of atopic dermatitis.Totally 70 patients of 50 male and 20 female aged between 2-38 years were included in the study. 22 patients (31.4%) were pediatric. (2-10 years) Patients were investigated in regard to high levels of total IgE, airway allergy, positive skin prick test and triggering allergens. Patients were classified as: mixed, pure intrinsic and pure extrinsic according to Wüthrich classification. Pimecrolimus 1% cream was applied to the patients twice daily for 6 weeks. Patients were evaluated with SCORAD index in 0, 1, 2, 4 and 6th weeks. If the reduction of the first visit SCORAD (SCORAD0) was greater than 75%, the treatment was considered as `successful?. If the reduction in the SCORAD0 was 50-75%, the treatment was considered as `partially successful?. If the reduction in the SCORAD0 was