İşitme kayıplı ratlarda santral işitsel yollarda ortaya çıkan değişikliklerin incelenmesi
Investigation of alterations in central auditory Ppathways in rats with hearing loss
  1. Tez No: 272259
  2. Yazar: UMUT EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gürültü, aminoglikozid ve koklear ablasyon; kokleada mekanik ve/veya metabolik etki ile geçici ve kalıcı eşik değişikliklerine sebep olarak, santral işitsel yollarda reorganizasyon değişikliklerine sebep olmaktadır. Bu süreçte, santral işitsel yollarda eksitasyon ve inhibisyon değişiklikleri olmaktadır. Kokleada meydana gelen tek taraflı hasar santral işitsel yolları hem ipsilateral hem de kontralateral etkilemektedir.Çalışmamızda, 36 adet erkek, Winstar cinsi rat, işitme kaybı modellerine göre 12'şer adet hayvandan oluşan üç gruba ayrıldı. Gürültü grubuna, sağ kulağa 113 dB SPL ?white noise? 150 dakika süre ile uygulandı. Gentamisin grubuna, sağ kulağa 0.1-0.2 ml arasında 80 mg/ml gentamisin solüsyonu intratimpanik olarak uygulandı. Ablasyon grubunda, sağ kulağa yuvarlak pencere fistülü oluşturuldu. Tüm gruplara işitme kaybı modelleri uygulandıktan sonra, 2. saat, 7. gün ve 28. günlerde; ABR'de 50 dB şiddetinde uyaranla işitme eşiği ile I. ve V. dalga mutlak latans ve I-V interpik latans ölçümleri yapılarak, ardından sterotaksik yöntemle inferior kollikulus ve primer işitsel korteksten doku örnekleri alındı. Doku örneklerinde, RT-PCR yöntemi ile BDNF, GAD 65 ve GAD 67 gen ekspresyon düzeyleri incelendi.Gürültü grubunda 2. saatte ABR'de sağ eşik elde edilemedi. Yedinci ve 28. günlerde eşik elde edildi. Ablasyon grubunda tüm zaman dilimlerinde sağ kulaktan eşik elde edilmedi. Gentamisin grubunda ise tüm zaman dilimlerinde sağ kulaktan eşik elde edildi.Primer işitsel kortekste, BDNF, hem ipsilateral hem de kontralateral tarafta ABR'de cevap alınmayan hayvanlarda normal değerlere yakın iken, cevap alınan hayvanlarda daha düşük bulunmuştur. GAD 65 ölçümleri, hem ipsilateral hem de kontralateral tarafta ABR'de cevap alınmayan hayvanlarda artış gösterirken, cevap alınan hayvanlarda daha düşük ölçülmüştür. GAD 67 ölçümleri, hem ipsilateral hem de kontralateral tarafta ABR'de cevap alınan ve alınmayan hayvanlarda normal değerlere yakın sonuç vermiştir.İnferior kollikulusda, BDNF, kontralateral tarafta ABR'de cevap alınmayan hayvanlarda normal değerlere yakın iken, cevap alınan hayvanlarda daha yüksek ölçülmüştür. İpsilateral tarafta ise ABR'de cevap alınan ve alınmayan hayvanlarda normal değerlere göre artış görülmüştür. Bütün hayvanlarda hem ipsilateral hem kontralateral tarafta GAD 65 oranlarında normale göre azalma görülmüştür.Sonuç olarak, inferior kollikusta BDNF cevabının, geçici işitme kaybında kalıcı işitme kaybı ile karşılaştırıldığında daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Kalıcı kaybı olan hayvan grubunda, primer işitsel kortekste yeterli BDNF cevabı alınmamıştır. Geçici işitme kaybında, inferior kollikulusun santral işitsel yolakta kurtarıcı bir merkez olarak hareket ettiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Noise, aminoglycoside and ablation cause reorganization changes in central auditory pathway through the mechanic and/or metabolic effects on the cochlea resulting in temporary and permanent threshold shifts. Excitation and inhibition changes occur in central auditory pathway during this process. Unilateral damage of the cochlea affects both ipsilateral and contralateral central auditory pathway.In this study, 36 male Winstar rats were divided into 3 groups, 12 animals in each group, with respect to hearing loss model. 113 dB SPL ?white noise? was applied to the right ear of noise group during 150 minutes. 0,1-0,2 ml of 80 mg/ml gentamycin solution was intratympanically injected into the right ear of gentamycin group. Round window fistula was created in the right ear of ablation group. After applying hearing loss model for all groups, ABR was performed with the stimulus intensity of 50 dB HL in 2nd hours, 7th and 28th days postinjury. Hearing threshold based on presence of wave V, absolute wave latencies of I and V, and I-V interpeak latency were measured in ABR. Tissue samples were obtained from inferior colliculus and primary auditory cortex with using of stereotaxic method. Expression rates of BDNF, GAD 65 and GAD 67 genes were measured with RT-PCR from the tissue samples.Hearing thresholds of the right ears could not be obtained from noise group at 2nd hour. The threshold could be obtained in 7th and 28th days. Ablation group did not have any hearing on the right ears in all time periods. Gentamycin group had some hearing threshold better than 50 dB on the right ears in all time periods.Ipsilateral and contralateral BDNF expressions in primary auditory cortex of animals that had no response in ABR were measured to be close to baseline, and much lower in animals that had a response in ABR. While animals that had no response in ABR displayed increased GAD 65 expressions, animals that had a response in ABR presented with much lower GAD 65 expressions, ipsilaterally and contralaterally. GAD 67 in all animals was observed as close to the baseline both ipsilaterally and contralaterally.While BDNF expressions in contralateral inferior colliculus of animals that had no response in ABR were found to be close to baseline, it was much higher in animals that had a response in ABR. All animals revealed ipsilaterally increased BDNF expressions as compared with baseline expressions. GAD65 expressions of all animals was lower than the baseline expressions as both in ipsilaterally and contralaterally.In conclusion, response of BDNF in inferior colliculus was much higher in temporary threshold shift compared to permanent hearing loss. Permanent hearing loss group did not display sufficient BDNF response in primary auditory cortex. We conclude that inferior colliculus seems to act as survival center of central auditory pathway in temporary threshold shift.