HPV ti16'nın servikal intraepitelyal neoplazi tanısında bir marker olarak tanısal değerinin araştırılması
The use of integrated human papillomavirus type 16 as a surrogate marker in predicting disease for patients with cervical intraepithelial neoplasia
  1. Tez No: 272257
  2. Yazar: RIZA EFENDİ KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİT CEMAL YENEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Obstetrics and Gynecology, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı Human Papilloma Virus tip 16' nın fizyolojik durum ve viral yükünün servika kanser gelişimi sırasında kullanımın belirleyiciliğini araştırmaktı.Çalışmamızda anormal smear nedeniyle Gülhane Askeri Tıp Akademisi jinekoloji polikliniğine başvuran 43 hasta multiplex quantitative PCR tekniği kullanılarak HPV 16 viral yükü ve entegrasyon durumu belirlendi.Yöntem olarak quantitative real-time PCR assay kullanılarak belirlenen HPV 16 viral yükü 17 hastadan oluşan CIN2&CIN3 grubunda kontrol grubu olarak alınan ve normal veya CIN1 olan hastalarla karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha tüksek tespit edildi.HPV 16 entegrasyonu ile ilgili olarakta yaptığımız çalışmada integre formdaki HPV 16 formlarının daha çok anormal histolojiye sahip hastalarda olduğu ve episomal formların görülme oranının lezyon derecesi arttıkça belirgin olarak azaldığını izledik. (normal&CIN1 serviks: %100; CIN2&CIN3: %0 ).Viral yük değeri olarak 4.3x105 copy/ml üstündeki değerler ile entegre HPV 16 formunun infekte kadınlarda yüksek dereceli intraepitelyal lezyonlarla birlikteliği belirgindir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the effectiveness of the use of human papillomavirus type 16 (HPV16) physical status and viral load in combination to predict clinical outcome during cervical development.A follow-up study was monitored in association with HPV integration and viral load in 43 patients with abnormal smears which refered to the gynecology and obstetrics outpatient clinic of Gulhane Medical Mılıtary Academy, with the use of multiplex quantitative polymerase chain reaction.HPV 16 DNA load was determined using a quantitative real-time PCR assay. In group A, case women (women with CIN II/III, n = 17) had a significantly higher viral load than control women (women with CIN < or = I, n = 26).Concerning HPV-16 integration, the integrated HPV-16 forms, already present in women with anormal histology, decreased to the benefit of pure episomal forms with the severity of lesions (normal&CIN1 cervix: 100%; CIN2&CIN3: 0%).Viral load higher than 4.3x105 copy/ml genome copies and integrated form of HPV16 infected women with high grade cervical intraepithelial lesions to be recognized.