Bilateral alt ekstremite amputasyonlarında yaşam kalitesi
- Tez No: 272263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. SALİM GÖKTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalısma, ağır alt ekstremite travmasından sonra amputasyonuygulanmıs bilateral ve unilateral alt ekstremite amputasyonlu hastalarüzerinde yapıldı.Farklı test ve anketlerle bilateral ampute hastaların yasam kalitelerininunilateral amputasyonlu hastalar ile karsılastırılması amaçlandı.Çalısmaya merkezimizde yatarak tedavi almakta olan veya ayaktantakip edilen 15 bilateral ve 15 unilateral alt ekstremite amputeli toplam 30hasta alındı. Hastaların demografik verileri, amputasyon seviyeleri,amputasyon nedenleri, protez kullanım sıklıkları ve süreleri değerlendirmeyetabi tutuldu. Hastalara protez memnuniyet anketi, lokomotor kapasite indeksianketi, ampute vücut imaj anketi, SF-36 anketi, Nottingham health profilanketi, Houghton skoru anketi, 6dk. Yürüme mesafesi, 10 metre yürümezamanı testlerini uygulandı.Çalısmanın sonunda SF-36 alt boyutlarından Ağrı, Genel Sağlık,Vitalite, Sosyal Fonksiyon ve Mental Sağlık düzeyleri yönünden istatistikselolarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Fiziksel Fonksiyon, Fiziksel RolGüçlüğü ve Duygusal Rol Güçlüğü düzeyleri bilateral gruba göre unilateralgrupta anlamlı olarak daha yüksek bulundu. (p=0,010; p=0,002 ve p=0,009).6 dakika yürüme mesafesi Bilateral gruba göre Unilateral grupta anlamlıolarak daha uzun, 10 metre yürüme zamanı bilateral gruba göre unilateralgrupta anlamlı olarak daha kısa sürmekte ve yürüyüs hızı bilateral gruba göreunilateral grupta anlamlı olarak daha fazlaydı (p0,05) Houghton skoru,Lokomotor kapasite indeksi toplam puanı ve fiziksel kapasite skor düzeyibilateral gruba göre unilateral grupta istatistiksel anlamlı olarak daha yüksekbulundu (p=0,003; p=0,003 ve p=0,004).Gruplar arasında Nottingham Health Profile (NHP) alt boyularıiçerisinde Duygusal Durum, Uyku ve Sosyal ?zolasyon düzeyleri yönündenistatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study is performed on unilateral and bilateral lower extremityamputee patients who had major lower extremity trauma.It was aimed to compare the life quality of bilateral lower extremityamputee with unilateral lower extremity amputee patients by using varioustests and questionnaires.15 bilateral and 15 unilateral lower extremity amputee patientsincluded in this study. Demographics, amputation levels, cause ofamputation, frequency and duration of using prosthesis were evaluated. SF-36 life Quality Questionare, Satisfaction with Prosthesis Questionnaire (SATPRO),Locomotor Capacity ?ndex, Amputee Body ?mage Scale, Nottinghamhealth profile, Houghton Scale, 6 minutes walking test, 10 metres walkingtest were perfomed to each groups.Pain, general health, vitality, social function, mental health dimensionsof SF-36 were similar in both groups(p>0,05). Physical function, role physicaland role emotional scores were significantly lower in bilateral group (p=0,010;p=0,002 ve p=0,009 respectively). Unilateral group had significantly betterscores than bilateral ones in terms of 6 minutes walking test, 10 metreswalking test and walking speed (p0,05), Locomotor Capacity ?ndex, Houghton Scale, total scores andphysical capacity scores of SF-36 were significantly lower in bilateral group(p=0,003; p=0,003 ve p=0,004 respectively).Emotional reaction, sleep and social isolation levels in NottinghamHealth Profile (NHP) were similar in both group (p>0,05).