Kronik ürtikerli olgularda otolog plazma deri testi sonuçlarının değerlendirilmesi
Value of autologous plasma skin test with idiopathic chronic urticeria
  1. Tez No: 272264
  2. Yazar: HAMZA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARABUDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
En az 6 hafta süreyle, her gün veya neredeyse her gün tekrar eden ürtiker plakları olan hastalar Kronik Ürtiker(KÜ) olarak değerlendirilir. KÜ'lü olgularda fiziksel ürtiker ve ürtikeryal vaskülit ayrımı yapıldıktan sonra kalan bölüm kronik otoimmün ürtiker (%45) ve kronik idiyopatik ürtiker (%55) olarak iki gruba ayrılır (1). Ancak son zamanlarda pıhtılaşma sisteminin aktive olması sonucu oluşan trombinin neden olduğu yeni bir `otoreaktif mekanizma'dan söz edilmektedir. Kronik idiyopatik ürtiker (KİÜ)'li olgularda `otoreakivitenin' etkisini araştırmayı ve bu yeni boyutuyla KİÜ'de otoreaktivitenin patogenezindeki yerini değerlendirmeyi, OPDT'nin klinik pratikte in vivo bir tarama testi olarak kullanılabilirliliğini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya 23'ü kadın, 19'u erkek toplam 42 (yaş ortalaması:35,7) hasta ve yaşları 20-80 (yaş ortalaması:30,28) arasında olan 16'sı kadın, 19'u erkek toplam 35 sağlıklı gönüllü alındı. Hasta ve kontrol gruplarındaki olgulara Otolog plazma deri testi (OPDT), Otolog serum deri testi (OSDT), Sodyum sitrat (SS), Serum fizyolojik (SF), Histamin (H) testleri uygulandı. Plazma protrombin fragman 1+2 seviyeleri ölçüldü. Çalışmamızda kronik ürtikerli hastalarda protrombin fragman 1+2'de anlamlı artış izlenmiştir. OPDT'nin negatif kontrolü olarak SS, OSDT, SF ilk defa kullanılmış ve tek başına %66.66 pozitif olan OPDT negatif kontrollerle birlikte değerlendirildiğinde %0 olarak saptanmıştır. Önceki çalışmalarda negatif kontrollerle değerlendirilmediği için OPDT'nin yüksek pozitif olarak izlendiği düşünülmüştür (6). Dolayısıyla otoreakivitenin değerlendirilmesinde klinik pratikte OPDT kullanılması tek başına anlamsızdır. Bu konuda daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.Anahtar Kelimeler : Kronik ürtiker, otoreaktivite, otolog plazma deri testi, in vivo tanı testi, protrombin fragman 1+2Destekleyen Kurumlar: YokYazar Adı : Hv.Tbp.Yzb.Hamza YILDIZDanışman : Doç.Dz.Tbp.Alb.Özlem KARABUDAK
Özet (Çeviri)
Chronic urticaria (CU) is defined as the presence of urticaria for at least 6 weeks with the assumption that it occurs daily or close to it. If we eliminate physical urticarias and urticarial vasculitis from CU, the remainder can be divided into chronic autoimmune urticaria (45%) and chronic idiopathic urticaria (55%). However, in a recent time an autoreactive mechanism has been mentioned that it was a result of thrombin caused by the activation of the cuagulation system. We aim to evaluate the use of autologous plasma skin test (APST) in vivo clinical practise as a screening test, research of test, the effect of autoreactivity in cases with chronic idiopathic urticaria (CIU), and with this new dimension the evaluation of the place of autoreactivity?s patogenesis in CIU. A total of 42 patients (m/f:19/23, mean age:35,7) and a total of 35 volunteering healthy persons (m/f:19/16, mean age:30,28) were studied on. To these patients and control groups APST, autologous serum skin test (ASST), sodium citrate (SC), salin (S) and histamine (H) tests were performed. The levels of plasma prothromin fragments 1+2 were measured. In our study an increase prothrombin fragments 1+2 has been observed. APST, SC, ASST, S have been used as a negative controls for the first time and while APST was %66,66 positive when evaluated alone, it has been found that it was %0 when evaluated with negative controls. Because the APST was not evaluated with negatif controls in previous studies, it has been thought that the result was high pozitive (6). Thus, in evaluation of autoreactivity, the use of APST in clinic practice alone meaningless. There is need for further studies in this topic.Keywords : Chronic urticaria, autoreaktivity, autologous plasma skin test, in vivo diagnostic test, prothorombin fragment 1+2Supported by: NoneAuthor : MD Captain Hamza YILDIZCounsellor : MD Colonel Özlem KARABUDAK