Maternal iskemi modifiye albumin, non stres test, ve doppler ultrasonografinin perinatal asfiksiyi öngörmedeki yeri
The importance of maternal ischemia modified albümin , non stres test and doppler ultrasonography in foreseeing perinatal asphyxia
  1. Tez No: 360127
  2. Yazar: FERRUH ACET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CELİLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
MATERNAL İSKEMİ MODİFİYE ALBUMİN, NON STRES TEST, VE DOPPLER ULTRASONOGRAFİNİN PERİNATAL ASFİKSİYİ ÖNGÖRMEDEKİ YERİ AMAÇ: Çalışmanın amacı anne kanında çalışılan iskemi modifiye albuminin, doğum öncesi fetal Doppler ultrasonografinin ve non stress testin fetal asfiksiyi öngörmedeki yeri ile normal ve preeklampsili gebelerin karşılaştırılmasıdır. YÖNTEM: Çalışmamız 9 Eylül Üniversitesi Etik Kurulu başkanlığından onay alındıktan sonra Mayıs 2011 ile Haziran 2013 tarihleri arasında prospektif vaka kontrol çalışması olarak planlandı. Toplam 110 sağlıklı gebe 104 preeklampsi ile komplike olmuş gebelik çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya 34-42 gestasyonel hafta, tekil, normal fetal anatomiye sahip gebelikler dahil edildi. 34-42 gestasyonel hafta arası normal vagınal doğum veya acil ve/veya planlı c/s için kliniğimize yönlendirilen tüm hastalara doğum öncesi Doppler usg ve fetal biyometrik ölçüm yapıldı. MCA PI de 2 SD< bir azalma, umblikal arterde S/D oranında 2 SD< bir artış anormal doppler bulgusu olarak kabul edildi. Ayrıca Umblikal arter PI/ MCA PI inin 1,08?in üzerinde olması beyin koruyucu etki olarak kabul edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalardan doğum öncesi iskemi modifiye albümin ölçümü için yaklaşık 5 ml maternal venöz kan non-heparinize tüplere alınarak santrifüje edildi. Santrifüj sonrası örnekler ?80oC de saklandı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen sağlıklı gebeler ve preeklampsi tanısı almış olan gebelerde maternal kan iskemi modifiye albumin düzeyi ortalamalarına bakıldığında,preeklampsi grubunda IMA istatiksel olarak anlamlı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
The importance of maternal ischemia modified albümin , non stres test and doppler ultrasonography in foreseeing perinatal asphyxia Objective : The aim of this study is the place of ischemia modified albumin , fetal doppler ultrasonograhpy and non stress test , in foreseeing fetal asphyxia and comparing it between normal and preeclampsia pregnants. Method: Our study is conducted in 9 Eylül University between May 2011 and September 2013 as prospective case-control study after the approval of local ethic committee. 110 healty pregnant and 104 preeclamptic pregnants recruited in the study. The pregnants in the study were between 32 to 42 gestational weeks , single and with normal fetal anatomy. Before birth, doppler ultrasonography and fetal biometric measuring performed to all pregnants between 34 to 42 gestational weeks who has been referred to our clinic for normal vaginal birth and c- sections ( emergent and planned ) . 2 SD< decrease in MCA PI and 2 SD< increase in umblical artery S/D ratio is accepted as abnormal doppler finding.Besides it has been accepted as brain sparing effect when the umblical artery PI / MCA PI ratio is above 1,08. Approximately 5ml of venous blood is taken into non-heparinised tubes and centrifuged ,from all patients added to study to measure ischemia modified albumin.Samples are kept in ? 80 C degrees after centrifuge.