Genel anestezi altında lomber disk herni ameliyatı planlanan hastalarda remifentanil ve deksmedotomidinin peroperatif kullanımının cerrahi stres yanıt üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison effects of deksmedetomidine and remifentanyl usage on surgical stress responce during perioperative period on patient undergoing for lumbal spinal surgery under general anenthesia
  1. Tez No: 272310
  2. Yazar: KEMAL KUŞÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER DAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Deksmedetomidin ve remifentanil anestezi ve reanimasyon uygulamalarında geniş etki spektrumu (hipnoz, analjezi, sedasyon, sempatolizis) nedeniyle sıkça kullanılan ajanlardır. Genel anestezi altında lomber disk herni (LDH) ameliyatı planlanan hastalarda remifentanil ve deksmedetomidinin peroperatif kullanımının cerrahi stres yanıt üzerine etkilerinin karşılaştırılmasını amaçladık.Çalışma elektif LDH ameliyatı planlanan 60 hastada gerçekleştirildi. Hastalar rasgele, zarf çektirilerek 3 gruba ayrıldı: Kontrol grubu (Grup K) (n=20), deksmedetomidin grubu (Grup D) (n=20) ve remifentanil grubu (Grup R) (n=20). Grup K'ya indüksiyonla 5 ?g/kg/dk'dan serum fizyolojik başlanıp, indüksiyon sonrasında 1 ?g/kg/dk'dan idame edildi, Grup R'ye indüksiyonla 3 dakika boyunca 1 ?g/kg/dk'dan remifentanil başlanıp, indüksiyon sonrası 0,25 ?g/kg/dk'dan idame edildi, Grup D'ye indüksiyon öncesi 0,1 ?g/kg/dk 10 dk boyunca yüklemenin ardından 0,06 ?g/kg/dk idame deksmedetomidin başlandı. Tüm hastalardan preoperatif, entübasyon sonrası, cerrahinin 30. dakikası ve ekstübasyon öncesi; Kalp tepe atımı (KTA), Sistolik arteryel basınç (SAB) ve diyastolik arteryel basınç (DAB) değerleri kaydedildi ve alınan kan örneğinde; adrenokortikotropik hormon (ACTH), kortizol, insülin ve açlık kan şekeri (AKŞ) düzeyleri saptandı.Çalışmamızda, hemodinamik stabilite değerlendirildiğinde; özellikle Grup R'de daha belirgin olmak üzere Grup R ve Grup D'de preoperatif değerlere oranla entübasyon sonrası, cerrahi insizyon sonrası 30.dakika ve trakeal ekstübasyon öncesi 5.dakika değerlerinde anlamlı bir düşüş saptandı. ACTH değerleri Grup D ve Grup R'de benzerdi ve preoperatif değerlerine ve Grup K'ya göre entübasyon sonrası, cerrahi insizyon sonrası 30.dakika ve trakeal ekstübasyon öncesi 5.dakika değerlerinde anlamlı bir düşüş saptandı. Kortizol değerlerinde ise tüm gruplarda preoperatif değerlere oranla anlamlı bir düşüş saptandı. İnsülin ve AKŞ değerleri açısından gruplar arası herhangi bir fark saptanmadı.Sonuç olarak; remifentanil anestezi ve cerrahi esnasında deksmedetominden daha iyi hemodinamik stabilite sağlamıştır. Ancak her iki ilaç grubunda da cerrahi metabolik ve endokrin stres cevaba benzer etkiler oluşturmuşlar ve stres cevabı kısmen baskılamışlardır.
Özet (Çeviri)
Dexmedetomidine and remifentanyl are commnly used drugs with wide specrtum of effects. (hypnosis, analgesia, sedation, syphatholysis). Our aim is to compare deksmedetomidin and remifentanyl usage effects on surgical stres responce during perioperative period on patient undergoing for lumbal spinal surgery under general anenthesia.We performed this study on 60 patient who was scheduled for lumbal spinal surgery. The patients were randomly diveded into 3 groups. Control gorup ( Group K) (n=20), dexmedetomidine group ( Group D ) (n=20) and remifentanyl group ( Group R ) (n=20). The remifentanyl group received 1 ?g/kg/min remifentanyl for 3 minutes during induction and then we continued to infusion at the rate of 0,25 ?g/kg/min. The dexmedetomidine group recieved 0,06 ?g/kg/min dexmedetomidine, after recieving 0,1 ?g/kg/min dexmedetomidine ten minutes before induction. We recorded from all patients heart rate (HR), systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP) and took blood samples preoperatively, after intubation, 30 minutes after skin incision and 5 minutes before extubation just to analyze the parameters as adrenocorticotropic hormone, cortizol, insulin and glucose.İn our study, the hemodinamic parameters were lower especially in Group R and in Group D at 30 minutes after surgical skin incision and 5 minutes before extubation, than preoperative values. ACTH was similiar in Group R and Group D. ACTH was lower in Group R and in Group D, at after intubation, 30 minutes after surgical skin incision and 5 minutes before extubation, than preoperative values and Group K values. Cortizol was lower in all groups after intubation, 30 minutes after surgical skin incision and 5 minutes before extubation, than preoperative values. There was no meaningful insulin and glucose difference between groups.To the result, under general anesthesia, Remifentanil has better hemodinamic stability than dexmedetomidine. But both of the drugs have similiar effects on metabolic and endocrinologic stress response and they decreased surgical stress response particularly.