Tüberküloz plörezide plevra sıvısı ve plazma d-dimer düzeyleri: Tanısal değeri ve klinik parametrelerle ilişkisi
Pleural fluid and plasma d-dimer levels tuberculous pleurisy: The diagnostic value and relation with clinical parameters
- Tez No: 272311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGUN TOZKOPARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
D-dimer solid faz fibrin yıkım ürünüdür ve endojen fibrinolizizin belirteci olarak kabul edilir. DD düzeyleri venöz trombozun yanısıra çok çeşitli kronik hastalıklarda da yükselmektedir. Ayrıca akciğer tüberkülozu ile hiperkoagulabilite arasında bir ilişki olduğu bildirilmiştir. Endemik bölgelerde klinisyenler tüberküloz plörezi tanısında güçlüklerle karşılaşılabilmektedir. Bu çalışmada tüberküloz plörezili olgularda plevra sıvısı ve plazma DD düzeylerinin tanısal değerini, diğer klinik ve laboratuar parametrelerle korelasyonunu araştırmayı amaçladık.Tüberküloz plörezi (35 olgu), malign plevral effüzyon (9 olgu), parapnömonik plevral effüzyon (7 olgu), KKY (7 olgu), nonspesifik plörezi (4 olgu) ve bağ dokusu hastalıklarını (2 olgu) içeren 64 plevral effüzyonlu olgu çalışma popülasyonunu oluşturdu. Plevral sıvısı ve plazma DD düzeyleri ayrıca serum ve plevra sıvısı ADA glukoz, LDH, total protein ve albumin düzeyleri tüm olgularda ölçüldü. Tüberküloz plörezide plevral effüzyonun radyolojik yaygınlığı belirlendi.Tüberküloz plörezili olgularda plevra sıvısı DD düzeyleri (490.79±224.1 ?g\ml) nontüberkülozlu plevral effüzyonlu olgularınınkine (107.97±119.51 ?g\ml) göre anlamlı farklılık gösterdi. Tüberküloz grubunda plazma ve plevra sıvısı DD düzeyleri arasında negatif bir korelasyon (r=-0.473) saptandı. Plazma DD düzeyleri plevra sıvısı glukoz düzeyi ile pozitif bir korelasyon (r=0.49) gösterirken plevra sıvısı ADA düzeyi ile negatif (r=-0.45) korelasyon göstermiştir. Plevra sıvısı DD düzeyleri serum LDH ile pozitif (r=0.485), plevra sıvısı serum protein oranı ve plevra sıvısı glukoz düzeyi ile negatif korelasyon (sırasıyla r=-0.341 ve r=-0.449) gösterdi. Tüberküloz plörezili olgularda plevral effüzyonun radyolojik yaygınlığı skoru ile plevra sıvısı DD düzeyleri arasında pozitif korelasyon (r=0.642) saptandı. Tüberküloz plörezisi için plevra sıvısı DD ölçümlerinin tanısal parametreleri; özgüllük:%90, duyarlılık:%74 pozitif öngörü değeri:%90, negatif öngörü değeri:%74, ve toplam geçerlilik:%81 olarak saptandı.Sonuç olarak; tüberküloz plörezide nontüberküloz effüzyonlara göre plevra sıvısı ve plazma DD düzeyleri tüberkülozdaki hiperkoagulabilitenin bir göstergesi olarak yükselmektedir. Plevra sıvısı DD ölçümlerinin tüberküloz plörezi tanısına bir miktar katkısı olabileceğini düşünüyoruz.Anahtar Kelimeler : Tüberküloz Plörezi, Plevral Effüzyon, D-dimer
Özet (Çeviri)
DD is a product of solid phase fibrin degradation and accepted as a marker of endogenous fibrinolysis. DD levels are elevated in many various chronic diseases and venous thrombosis as well. It has been also reported that there is a relationship between pulmonary tuberculosis and hypercoagulable state. Clinicians may have difficulties in diagnosis of tuberculous pleurisy in endemic areas. In this study we aimed to investigate the diagnostic value of pleural fluid and plasma DD levels and the correlation with other clinical and laboratory parameters in patients with tuberculous pleurisy.Sixty four patients with pleural effusion consisted study population which is composed of tuberculous pleurisy (35 patients) malignant pleural effusion (9 patients) parapneumonic pleural effusion (7 patients), congestive heart failure (7 patients), nonspecific pleurisy (4 patients) and connective tissue disorder (2 patients). Pleural fluid and plasma DD levels and in addition, serum and pleural fluid adenosine deaminase, glucose, lactate dehidrogenase, total protein and albumin were quantified in all patients. Radiologiac extent of pleurai effusion in tuberculous pleurisy was assessed.Pleural fluid DD levels were significantly differed in patients with tuberculous pleurisy (490.79±224.1 ?g/ml) from those in non-tuberculous pleural effusion (107.97±119.51 ?g/ml). In tuberculous group, there was a negative correlation (r=-0.473) between plasma and pleural fluid DD levels. Plasma DD levels showed a positive correlation (r=0.49) with pleural fluid glucose levels while the same parameter showed a negative correlation with pleural fluid adenosine deaminase levels (r=-0.45). Pleural fluid DD levels correlated positively with serum lactate dehydrogenase (r=0.485) and negatively with pleural fluid/serum protein ratio and pleural fluid glucose levels (r=-0.341 and r=-0.449 respectively). Radiologic pleural effusion score was correlated positively (r=0.642) with pleural fluid DD levels in patients with tuberculous pleurisy. Diagnostic parameters of pleural fluid DD were assessed as specifity:90%, sensitivity:74% positive predictive value:90% negative predictive value:74% and accuary:%81.In conclusion, pleural fluid and plasma DD levels are elevated in tuberculous pleurisy with respect to non-tuberculous effusions indicating hypercoagulable state in tuberculosis. We suggested that pleural fluid DD quantification may have some contribution to diagnosis of tuberculous pleurisyKeywords : Tuberculous Pleurisy, Pleural effusion, D-dimer