Tur ameliyatlarında spinal anestezide hiperbarik levobupivakain ile hiperbarik levobupivakaine eklenen morfinin duyusal blok, motor blok ve hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the hyperbaric levobupivacaine and morphine added hyperbaric levobupivacaine on sensory block, motor block and hemodynamic effects in transurethral endoscopic resection surgery with spinal anesthesia
- Tez No: 272309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, transüretral endoskopik rezeksiyon cerrahisinde spinal anestezide hiperbarik levobupivakain ile hiperbarik levobupivakaine eklenen morfinin duyusal blok, motor blok ve hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya, spinal anestezi altında elektif ürolojik cerrahi için planlanan ASA I-II 40 olgu alındı. Olgular rasgele 2 gruba ayrıldı. İntratekal yolla toplam 3'er ml, Grup 1 olgulara (n=20) 13,5 mg hiperbarik levobupivakain, Grup 2 olgulara (n=20) 13,5 mg hiperbarik levobupivakain ve 200 µg morfin uygulandı. Tüm olgularda; duyusal ve motor blok, hemodinamik parametreler, ağrı skorları, yan etkiler ve analjezik gereksinimleri kaydedildi. T10 dermatomuna ulaşma süresinde, maksimum duyusal bloğa ulaşma süresinde, Bromage 1, 2, 3 olma sürelerinde Grup 1 ile Grup 2 arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Duyusal bloğun 2 segment gerileme zamanı karşılaştırıldığında Grup 2 de Grup 1'e oranla anlamlı derecede uzun bulundu (p=0.001). Duyusal bloğun L1 e gerileme süreleri karşılaştırıldığında Grup 2, Grup 1'e oranla anlamlı derecede uzun bulundu (p=0.001). Bromage skorunun 0 olma süresi karşılaştırıldığında Grup 2, Grup 1'e oranla anlamlı derecede daha uzun saptandı (p=0.001). İlk analjezik gereksinim zamanı karşılaştırıldığında Grup 2, Grup 1'e oranla anlamlı derecede daha uzun bulundu (p=0.001).Sonuç olarak, TUR-P ameliyatlarında gerek 13,5 mg hiperbarik levobupivakain gerekse 13,5 mg hiperbarik levobupivakain ve morfin kombinasyonu ile yapılacak spinal anestezi hem kısa hospitalizasyon açısından hem de anestezik etkinlikleri açısından tercih edilebilir. Ancak postoperatif ağrının kontrolü amaçlandığında hiperbarik levobupivakaine eklenen morfinin postoperatif ağrı insidansını azalttığından dolayı tercih edilmesi uygundur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the hyperbaric levobupivacaine and morphine added hyperbaric levobupivacaine on sensory block, motor block and hemodynamic effects in transurethral endoscopic resection surgery with spinal anesthesia.ASA I-II 40 patients who were scheduled for elective surgery under spinal anesthesia were enrolled. Patients were separated 2 groups randomly. Intratechally totaly 3 ml, Group I patients (n=20) 13,5 mg hyperbaric levobupivacaine, Group II patients (n=20) 13,5 mg hyperbaric levobupivacaine with 200 µg morphine were received. Sensory block, motor block, hemodynamic paramaters, pain scores, adverse effects and analgesic requirements of all patients were recorded. Time to reach T10, time to reach maximum sensory block and time to onset of Bromage 1, 2, 3 was not meaningly different among Group 1 and Group 2. When the regretion time of the sensual block 2 segments was compared, it was longer in Group 2 than Group 1 significantly (p=0.001). When the regretion time of sensual block to L1 was compared, in Group 2 it was longer than Group 1 significantly (p=0.001). When the bromage score to be 0 was compared, in Group 2 it was longer than Group 1 significantly (p=0.001). When the initial analgesic requirement time was compared in Group 2 it was longer than Group 1 significantly (p=0.001).In conclusion, in spinal anesthesia which is made for transurethral endoscopic surgery both 13,5 mg hyperbaric levobupivcain and 13,5 mg hyperbaric levobupivacaine and morphine combination provides short hospitalization time and anesthesia. But when postoperative pain control is aimed clinical efficacy of morphine added hyperbaric levobupivacaine was superior to the pure hyperbaric levobupivacaine in spinal anesthesia made for transurethral endoscopic surgery.