Deneysel akut pankreatit modelinde kolon rezeksiyonunun pankreatik infeksiyonlar üzerine etkisi
The effect of colectomy on pancreatic infections in a model of experimentally induced acute pancreatitis.
  1. Tez No: 272314
  2. Yazar: RAHMAN ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER YİĞİT, PROF. DR. ORHAN KOZAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Akut pankreatitte, pankreatik veya peripankreatik infeksiyon nedeniyle, sepsis ve multiorgan yetmezliği en ciddi komplikasyondur ve ölümlerin %80'inden daha fazlasından sorumludur. İnfekte pankreas nekrozu %40'lara kadar varan yüksek mortaliteyle ilişkili olduğundan, sekonder pankreatik infeksiyonların özellikle de infekte pankreas nekrozunun önlenmesi nekrotizan akut pankreatit tedavisinin ana hedefidir. Patojenlerin çoğunun gastrointestinal flora olması barsağın pankreatit ile ilişkili infeksiyonların kaynağı olduğunu gösterir. Kolon, akut pankreatitte pankreas nekrozunun infekte olmasına neden olan ana kaynak olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, totale yakın kolektominin bakteriyel translokasyonu ve pankreatik nekroz infeksiyonunu azaltmadaki rolünü araştırmayı amaçladık.Bu çalışmada 42 adet Spraque-Dawley cinsi rat kullanılmıştır. Kontrol grubu hayvanlara laparotomi ve duktal salin infüzyonu, ikinci gruba, laparotomi ve duktal taurokolik asit infüzyonu, üçüncü gruba, totale yakın kolektomi ve duktal salin infüzyonu, dördüncü gruba, totale yakın kolektomi ve duktal taurokolik asit infüzyonu uygulandı. Tüm hayvanlar 48. saatte sakrifiye edildi ve mezenterik lenf nodları, pankreas, dalak, karaciğer, ince barsak ve peritondan doku örnekleri alındı. Ek olarak, kan kültürleri ve serum amilaz için kan örneği de alındı.Totale yakın kolektomi E.coli, Proteus mirabilis ve Enterokok gibi gram negatif mikroorganizmaların ince barsaklarda aşırı çoğalmasına neden oldu. Hem kolektomi hem de akut pankreatit oluşturulan ratlarda, ince barsaklardaki gram negatif rodların sayısı ve pankreastaki bakteri sayısı, sadece akut pankreatit oluşturulan ratlardan anlamlı ölçüde daha yüksekti (İnce barsak:p
Özet (Çeviri)
Sepsis and multiple organ failure, mainly due to pancreatic or peripancreatic infection, have emerged as the most serious complications and now account for more than 80% of deaths. Prevention of secondary pancreatic infection, especially infected pancreatic necrosis is currently the main goal of treatment for acute necrotizing pancreatitis, since infected pancreatic necrosis is associated with high mortality rates as high as 40%. Most pathogens are common gastrointestinal flora, indicating that the gut is the source of pancreatitis-related infections. The colon has been considered a major source of bacteria causing infection of pancreatic necrosis in acute pancreatitis. Our aim is to study the role of near total colectomy in reducing bacterial translocation and infection of pancreatic necrosis.Fourty-two Spraque-Dawley rats were used in this study. Control group animals underwent laparotomy and ductal infusion of saline; second group, laparotomy and ductal infusion of glycodeoxyxholic acid; third group, near total colectomy and saline infusion; fourth group, near total colectomy and glycodeoxycolic acid. All animals were sacrificed at 48 hours, and tissue samples were taken from mesenteric lymph nodes, pancreas, spleen, liver and peritoneum for bacteriologic cultures. Additionally, blood and small bowel cultures were also prepared.Near total colectomy caused small bowel bacterial overgrowth with gram-negatives microorganism such as E.coli, Proteus mirabilis and Enterococcus. Bacterial count of gram-negative rods in the small intestine and pancreatic tissue in rats with colectomy and acute pancreatits were significantly higher than in rats with acute pancreatitis only (group 2 versus group 4, small bowel:p=