Hiperbarik oksijen uygulmasının pinealektomili sıçanların akciğer dokusu oksidatif parametreleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of hyperbaric oxygen treatment on the lung tissue oxidative parameters of pinealectomized rats.
- Tez No: 272315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hiperbarik oksijen (HBO) uygulamasının çeşitli dokularda oksidatif strese neden olduğu bilinmektedir. Literatür, HBO kaynaklı oksidatif stres durumunda kullanılabilecek antioksidan maddeleri inceleyen çalışmalar ile doludur. Bu potansiyel antioksidanlardan birisi de aslında organizmanın kendi salgılarından birisi olan melatonindir. Eksojen melatonin desteği ile HBO'ya bağlı oksidatif değişikliklerin engellenebileceği çeşitli araştırmalarda gösterilmiş olmakla birlikte aynı etkinin pineal bezin kendi endojen melatonin salgısıyla ne ölçüde alınabileceği hakkında yeterli karşılaştırmalı çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, pineal bezi çıkarılmış ya da sağlam sıçanlar üzerinde HBO kaynaklı oksidatif strese karşı endojen ve eksojen melatoninin etkinliğinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla toplam 77 yetişkin erkek Sprague-Dawley türü sıçanın bir kısmına pinealektomi ameliyatı uygulanmış ve pineal bezi olmayan ya da sağlam hayvanlara harici melatonin desteği olarak ya da olmadan HBO uygulanmıştır. HBO prosedürü bitiminde akciğer dokuları çıkarılan hayvanların bu doku örneklerinde oksidatif stres göstergesi olarak malondialdehid ve karbonile protein düzeyleri, antioksidan enzimler süperoksit dismutaz ve glutatyon peroksidaz aktiviteleri, bunun yanında nitrozatif stres ölçütü olarak da nitrit ve nitrat değerleri tetkik edildi. Sonuçta HBO'nun bilinen etkisinin yanında, pinealektomi yoluyla endojen melatonin salgısından mahrum bırakmanın da hayvanlar için başlı başına bir stres kaynağı olduğu görüldü. Eksojen olarak verilen melatonin desteği bu stresi bir ölçüde ve de anlamlı olarak hafifletmeyi sağlayabildi ancak yine de ulaşılan nihai düzeyler endojen melatonin ile elde edilenlere yaklaşamadı.
Özet (Çeviri)
It is known that hyperbaric oxygen (HBO) exposure leads to oxidative stress in several tissues. In literature, there are a lot of works around antioxidant compounds to be used against HBO-induced oxidative stress. One of these potential antioxidants is melatonin, a molecule which is also endogenously secreted by the organism. It has been demonstrated that melatonin given exogenously can successfully limit HBO-induced oxidative stress, but there is no sufficient work comparing the effectiveness of exogenous melatonin against the endogenous secretion of the pineal gland. In this study, it was aimed to compare and evaluate the antioxidant potency of endogenously secreted against exogenously administered melatonin via exposing rats to HBO of which pineal glands are intact or extracted. For this purpose, 77 adult male Sprague-Dawley rats were used. Some of them were pinealectomized and those pinealectomized rats as well as the intact one were exposed to HBO with or without additional melatonin injections. After the HBO session there lungs were removed some biochemical assay was performed in lung tissue specimens: malondialdehyde and protein carbonyl content for reflecting oxidative stress status, antioxidant enzymes superoxide dismutase and glutathione peroxidase, and nitrite plus nitrate values as nitrosative stress indices. As result, in addition to the known oxidative effect of HBO, it was observed that suppressing endogen melatonin levels via pinealectomy acts as a strong oxidative stress source itself. Support with exogenous melatonin administration lowers this stress effect significantly but already reflects a final level which is far away from those reached by physiologic endogenous melatonin.