Psöriyazisli olgularda biyolojik tedavilerin değerlendirilmesi
The evaluation of biological agents in psoriatic patients
  1. Tez No: 272313
  2. Yazar: ERCAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Psöriyazis deri ve eklemleri tutan, toplumun %1-3'ünü etkileyen keratinosit proliferasyonu ile karakterize, T-hücre aracılı kronik bir inflamatuar hastalıktır. Psöriyazisin, hastaların yaşam kalitesine olan etkilerinin kanser, artrit ve kalp hastalarında görülene benzer derecede olumsuz olduğu gösterilmiştir. Tedavinin amacı en yüksek etkinlikle birlikte en düşük yan etki ve maliyete aynı zamanda ulaşmaktır. Psoriyatik hastaların yaklaşık %10-30'u farklı dönemlerde sistemik tedaviye ihtiyaç duyarlar. Psöriyazis tedavisinde kullanılan konvansiyonel sistemik tedaviler özgül olmayan immünosupresyon ve/veya organ toksisitesine neden olabilmektedir.Son yıllarda psöriyazis tedavisinde biyolojik ajanlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu ajanlar psöriyazis patogenezindeki spesifik moleküler basamakları engellerler. Hedefe yönelik etki mekanizmasına bağlı olarak biyolojik tedavilerin geleneksel sistemik tedavilerden daha yüksek etkinlik ve güvenlik profili sağlayacağı umulmaktadır.Biyolojik ajanların psöriyazis hastalarındaki etkinlik ve güvenilirliğini belirlemek amacıyla, ülkemizde orta ve ciddi psöriyazis tedavisinde henüz onay almış olan etanersept, infliksimab ve efalizumab çalışmamızda kullanılmıştır. Çalışmaya toplam 47 hasta alındı ve bunların 21'i etanersept, 11 hasta efalizumab ve 15 hasta infliksimabla tedavi edildi. Hastalık aktivitesini değerlendirmek için PASI skorları kullanıldı ve PASI skoru 10'un üstünde olan hastalar çalışmaya alındı. Tüm hastalara 24 hafta süresince tedavi verildi ve ilk değerlendirme 12. haftada yapıldı. Onikinci haftada PASI-50'den daha az düzelme kaydeden hastalar çalışmadan çıkarıldı. Hastalar her bir tedavi grubu için 12. ve 24. haftalarda PASI skorlarındaki düzelme oranı ve PASI-50-75-90'a ulaşan hasta oranları açısından değerlendirildiler.Onikinci haftadaki değerlendirme sonucunda efalizumab tedavisi verilen 11 hastanın 5 tanesi (%45,%), etanersept tedavisi verilen 21 hastanın 4 tanesi (%19) tedaviden yanıt alınamadığından (PASI skorundaki iyileşme
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic, T-cell mediated inflammatory disease of the skin and joints that's characterized with the keratinocyte proliferation, which affects 1-3% of the population. It was shown that, the negative impact of psoriasis on patient's life is comperable with that is seen in cancer, arthritis or heart disease. The aim of the therapy is to reach the highest efficacy with lowest side effect and cost at the same time. Approximately 10-30% of psoriatic patients require systemic treatment at different intervals. Conventional systemic treatments for psoriasis may cause non-specific immunosupression and/or organ toxicities.Within the past few years biological agents are being used in the treatment of moderate to severe psoriasis. These agents block specific molecular steps in the pathogenesis of psoriasis. With their targeted mechanisms of action, it is hoped that biologic therapies will provide higher efficacy and safety profiles relative to traditional systemic therapies.In order to determine the efficacy and safety of biologic agents in psoriatics patients, etanercept, infliximab and efalizumab that were recently licensed in our country for patients with moderate to severe psoriasis, were used in our study. The study involved 47 psoriatic patients totally; 21 of them were treated with etanercept, 11 patients were treated with efalizumab and 15 patients were treated with infliximab. PASI scores were used for the evaluation of disease activity and the patients with PASI scores above 10 were included. All patients were treated for 24 weeks and 12th week was the primary end point. Patients whose improvement was less than PASI-50 at week 12 were excluded from the study. Patient groups were evaluated with the ratio of PASI score improvements and the ratio of patients reached to PASI-50-75-90 for each therapy group at week 12 and week 24.According to the evaluation at week 12, 5 of 11 (45%) efalizumab treated and 4 of 21 (19%) etanercept treated patients were excluded from the study because of unresponsiveness (PASI score improvement