Primer ve sekonder karaciğer tümörlerinde radyoembolizasyon tedavisi
Radioembolization treatment in primary and secondary liver malignancies
  1. Tez No: 272324
  2. Yazar: MUSTAFA EMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BOZLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın amacı primer ve metastatik karaciğer malignitelerinin radyoembolizasyon yöntemiyle tedavisinin güvenirliliği ve tümör yanıtları göz önüne alınarak etkinliğinin değerlendirilmesidir.Çalışmaya karaciğer maligniteli 6'sı primer (%33), 12'si metastatik (%66,7) toplam 18 olgu dahil edildi. Olguların 8'i erkek, 10'u kadın idi. Tüm olgular işlem öncesi tümör yayılımını, vasküler anatomiyi ve tümör vaskülaritesini değerlendirmek maksadıyla dinamik bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme ile sonrasında da dijital subtraksiyon anjiyografi ve teknesiyum 99-m makroaggregat albumin ile değerlendirildiler. Ayrıca karaciğer fonksiyonları biyokimyasal testlerle değerlendirildi. 11 olguda her iki lobun (%61,1), 7 olguda ise bir lobun (%38,9), 38-57 mCi (ortalama 46,6 mCi) arasında değişen dozlarda Yttrium?90 resin mikroküre ile radyoembolizasyon işlemi uygulandı.Takiplerde 6 olguda (%33,3) ağrı ve bulantı, bir olguda (%5,5) ateş izlenirken, bir olguda (%5,5) tedaviye bağlı kolesistit ve bir olguda (%5,5) da tedaviden sonra 2. ayda çok sayıda mide ülseri saptandı. Hiçbir olguda radyasyona bağlı karaciğer hastalığı saptanmadı. Takipte tümör yanıtları değerlendirilen 16 olgunun; olgu bazında tümör yanıtları bir olguda (%6,3) komplet yanıt, 7 olguda (%43,8) parsiyel yanıt, 6 olguda (%37,5) stabil hastalık, 2 olguda (%12,5) progresif hastalık olarak değerlendirildi.Sonuç olarak karaciğer malignitelerinde Y-90 resin mikroküreler ile radyoembolizasyon tedavisi kolay uygulanabilir, güvenilir ve tümör yanıtlarına göre etkin bir tedavi alternatifidir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to evaluate the safety and efficancy of radioembolization treatment for primary and metastatic liver tumorsA total of 18 patient (6 primary, 12 metastatic) were included in the study. There were 8 male, 12 female.patients All patients were evaluated for vascular anatomy, and the extent and vascularity of the tumor with dynamic computed tomography or magnetic resonance imaging, and digital subtraction angiography, Technetium 99-m macroaggregated albumine scintigraphy, prior to radioembolization procedure. Liver functions were evaluated with biochemical analysis. Radioembolization with Yttrium-90 resin microsphere were administrated doses ranging between 38-57 mCi (mean: 46.6 mCi) in eleven (61.1%) patients bilobarly and in 7 (38.9%) patient unilobarlyDuring the follow-up, 6 (33.3%) patients suffered from pain and nausea, one (5.5%) patient from fever, one (5.5%) patient from iatrogenic cholecystitis and one (5.5%) patient from multiple gastric ulcer after two months following the treatment. No patient suffered from radiation induced liver disease. Of the sixteen patients who had follow-up, tumor responses are as follows: complete response in one (6.3%) patient, partial response in 7 (43.8%) patients, stable disease in 6 (35.5% ) patients. Further progress was observed in 2 (12.5%) patients.In conclusion, radioembolization treatment with Y-90 resin microsphere in hepatic malignancies is feasible, safe and effective treatment alternative.