Karaciğerin primer ve sekonder tümörlerinde yttrium90 radyoembolizasyon tedavisi
Yttrium90 radioembolization treatment in primary and secondary tumors of liver
  1. Tez No: 390111
  2. Yazar: MÜJGAN ORMAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜRUZAN NUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Karaciğerin Primer ve Sekonder Tümörlerinde Yttrium90 Radyoembolizasyon Tedavisi Çalışmamızın amacı cerrahi tedavi uygulanamayan primer ve sekonder karaciğer tümörlerinin radyoembolizasyon yöntemi ile tedavisinin güvenirliği, tedavi yanıtları ile erken-orta dönem izlem ve deneyimlerimizi sunmaktır. Haziran 2009- Aralık 2012 tarihleri arasında radyoembolizasyon tedavisi uygulanan 69 hastadaki ( 42 erkek, 27 kadın, ortalama yaş 62.4) karaciğer tümörleri; hepatosellüler karsinom (n=23), kolanjiokarsinom (n=5), kolorektal karsinom metastazı (n=19), gastroenteropankreatik nöroendokrin tümör metastazı (n=8), pankreatik adenokarsinom metastazı (n=1), meme kanseri metastazı (n=7), tiroid medüller kanser metastazı (n=1), uterus leomyosarkom metastazı (n=1), primeri bilinmeyen metastatik adenokarsinom (n=1), pankreas rabdomyosarkom metastazı (n=1), mide kanseri metastazı (n=1) ve gastrointestinal stromal tümor (GIST) metastazı (n=1) şeklindeydi. Tüm olgular işlem öncesi karaciğer fonksiyonları biyokimyasal testler ile, tümör yayılım ve tutulumu görüntüleme yöntemleri (dinamik bilgisayarlı tomografi ve FDG-PET) ile değerlendirildi. 46 olguda sağ lob, 10 olguda sol lob ve 13 olguda tüm karaciğer tedavi edildi. Yapılan enjeksiyonlarda 39 olguda SIR-Spheres®, 30 olguda ise TheraSpheres® mikroküre kullanıldı. Aktivite aralıkları 17-140 mCi arasında değişmekte olup ortalama 51.7 mCi idi. FDG-PET ile 35 olguda (%51.5) tedaviye kısmi yanıt, 10 olguda (%14.7) komplet yanıt, 9 olguda (%13.2) stabil hastalık ve 14 olguda (%20.6) progresyon şeklinde olmak üzere hastaların % 66.2'sinde tedaviye yanıt izlenlendi.. Olguların takip süresi 4-40 ay arası değişmekte olup tüm olgularda ortalama yaşam süresi 16 ay (%95 CI, 13-19 ay), median yaşam süresi 12 aydı (%95 CI, 9.1-14.9 ay) . Sonuç olarak çalışmamızda gözlemlediğimiz veriler ışığında primer ve sekonder karaciğer tümörlerinde Y-90 radyoembolizasyon tedavisinin uygulanabilir güvenilir ve etkin bir tedavi yöntemi olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Yttrium90 Radioembolization Treatment in Primary and Secondary Tumors of Liver Purpose of this study is to present our experience about radioembolization treatment of primary and seconder tumors of liver; security and response at early and mid terms. Between July 2009 to December 2012 sixty nine patients (42 men and 27 women; mean age 62.4) with liver tumors, hepatocelluler carcinoma (n=23), colangiocarcinoma (n=5), colorectal carcinoma metastasis (n=19), gastroenteropancreatic neuroendocrine tumor metastasis (n=8), pancreatic adenocarcinoma metastasis (n=1), breast cancer metastasis (n=7),medullary thyroid cancer (n=1), uterus leomyosarcoma metastasis (n=1), malignacy of unknown primary adenocarcinoma (n=1), pancreas rabdomyosarcoma metastasis (n=1), stomach cancer metastasis (n=1) and gastrointestinal stromal tumor (GIST) metastasis (n=1) were treated with radioembolation treatment. All patients were evaluated with liver function biochemical tests and imaging tests (dynamic computer tomography and FDG-PET) that shows tumor advancement and localizations before treatment. Tumor located at right liver lobe count was fourtysix, left liver lobe count was ten and whole liver count was thirteen. SIR-Spheres® at thirty nine patients and TheraSpheres® at thirty patients were injected. Activaty pause was between 17-140 mCi with mean value 51.7 mCi. Thirty five patients (%51.5) with partial response to treatment, ten patients (%14.7) with complete response to treatment, nine patients (%13.2) with stabile illness and fourteen patients (%20.6) with progression have been shown with FDG-PET. Patients follow-up is between 4-40 months, mean lifespan is 16 months (%95 CI, 13-19 months), median lifespan is 12 months (%95 CI, 9.1-14.9 months). Consequently, according to data that we gatheret from our study yttrium 90 radioembolation is an applicable, secure and effective treatment method of primary and secondary liver tumors.