Erkeklerde androjen düzeylerinin yaşla birlikte uğradığı değişiklikler ve bu düzeylerin libido, erektil fonksiyon, kemik mineral dansitesi, kognitif fonksiyonlar ve vücut kitle indeksiyle ilişkisi
Alteration of androgen levels with age in male and association of androgen levels with erectile function, bone mineral density, cognitive functions and body mass index.
  1. Tez No: 272332
  2. Yazar: HASAN KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT ADAYENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Erkeklerde androjen düzeylerinin yasla birlikte ugradıgıdegisiklikler ve bu düzeylerin libido, erektil fonksiyon, kemik mineraldansitesi, kognitif fonksiyonlar ve vücut kitle indeksiyle iliskisiAmaç: Yaslanan erkekte testosteron (T) seviyesi genellikle yavas birsekilde azalır. Bununla beraber yaslanan erkekte gelisen kısmi androjenyetmezliginin klinik belirtileri ve ideal tarama testleri tartısmalıdır. Buçalısmamızda yaslanan erkegin T seviyeleri ile cinsel, metabolik ve bilisselislev parametreleri arasındaki iliski arastırıldı.Gereç ve Yöntem: Çalısmamızda yasları 50 ile 80 arasında degisen103 saglıklı erkegin total testosteron (TT), hesaplanmıs serbest ve biyoaktiftestosteron (ST, BT) seviyeleri ile çesitli klinik ve laboratuar parametreleriarasındaki iliski arastırıldı. Biyokimyasal ölçümler bir gecelik açlık sonrasıyapıldı. Klinik semptomların, erektil ve bilissel islevlerin degerlendirilmeleriiçin anketlerden faydalanıldı. Kemik mineral yogunlugu ve vücutkompozisyonu ölçümleri de yapıldı.Bulgular: Bu çalısmada yas ile birlikte TT seviyelerinde azalmagösterilemedi. Yas ile birlikte SHBG seviyesinin artması nedeniyle ST ve BTseviyelerinde azalma saptandı. TT artısı ile ST ve BT un belirgin olarak arttıgısaptandı (sırasıyla p=0,0001, p=0,0001). TT seviyelerindeki artıs ile vücutkitle indeksinin azaldıgı, bilissel islev skorlarının ise arttıgı belirlendi (sırasıylap=0,004, p=0,02). ST ve BT seviyelerindeki artma ile sadece bilissel islevlerinarttıgı diger parametrelerde ise degisiklik olmadıgı tespit edildi (sırasıylap=0,004, p=0,02). TT, ST ve BT ile erektil islevler ve kemik mineralyogunlugu arasında korelasyon saptanmadı.Sonuçlar: Çalısmamızda T seviyeleri ile hipogonadizmin klinik bulguve belirtileri arasında korelasyon saptanmadı. Çalısmamızın sonuçlarına göreyaslanan adam semptomları dogrudan T azalması ile iliskilendirilemez.
Özet (Çeviri)
Alteration of androgen levels with age in male and association ofandrogen levels with erectile function, bone mineral density, cognitivefunctions and body mass index.Purpose: Aging in men is characterized by moderate decrease inplasma testosterone (T) levels. However, the association of partial androgendeficiency of the aging male with clinical symptoms and the ideal screeningtest are controversial. In this study we investigated the association betweenvarious T measures and sexual, metabolic and cognitive function parametersof the aging male.Materials and Methods: We investigated the association between total(TT), calculated free (FT) and bioavailable (BT) testosterone, and variousclinical and laboratory parameters in 103 healthy male, 50 and 80 years old.Biochemical assessing was done after an overnight fasting. Questionnairesused for clinical symptoms, erectile and cognitive function. Bone mineraldensity and body composition assessing was also done.Results: TT levels were not correlated with age in this study. HoweverFT and BT were found to be decreasing with age due to rising SHBG. TTlevels were strongly correlated with FT and BT levels (respectively p=0,0001,p=0,0001). TT was correlated with body mass index and cognitive functions(p=0,017, p=0,012 respectively). FT and BT were only correlated withcognitive functions (p=0,004, p=0,02 respectively). There was no correlationbetween TT, FT and BT levels with erectile function and bone mineraldensity.Conclusion: T values in our study sample did not correlate with clinicalsigns and symptoms of hypogonadism. Thus, according to our data,symptoms of the aging male should not be indiscriminately assigned to thedecrease in T levels.