Karaciğer kist hidatik tanısı konularak ameliyat edilen hastalarda hacim değişikliklerinin stereolojik metotlarla değerlendirilmesi
The evaluation of volume changes after surgery by using stereological methots in patients diagnoset with liver cyst hidatik
- Tez No: 272331
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ERZURUMLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kist hidatik hastalığına sebep olan Echinokokkus granulosus insanları, evcil ve vahşi hayvanları etkilemektedir. Hastalık dünyanın pek çok bölgesinde, özellikle de hayvancılığın yaygın olduğu toplumlarda daha sık görülmektedir. Hastalık en fazla karaciğerde görülmektedir. Kistin büyüklüğüne göre değişen düzeylerde hepatosit hasarı ve buna bağlı komplikasyonlara yol açabilir. Semptomatik ve komplike vakalarda en iyi tedavi seçeneği cerrahidir.Çalışmamıza Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında 2007- 2009 tarihleri arasında kist hidatik tanısı konularak ameliyat (kistektomi + kapitonaj + omentopeksi yapılan) edilen 20 hasta dahil edildi.Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nca onay verilmiştir. Çalışmamıza kist hidatik tanısı konularak kistektomi + omentopeksi + kapitonaj yapılan 20 hastanın karın tomografileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların operasyon öncesi sonrası ile postoperatif ortalama 1 yıl sonra çekilmiş olan bilgisayarlı tomografi görüntüleri kullanıldı. Karaciğer parankiminin ve kist kavitesinin büyüklüğünün zaman içerisindeki değişimini gösteren bir niceliksel çalışma oldu.Bilgisayarlı tomografi görüntüleri Dicom formatından BMP formatına dönüştürüldükten sonra görüntüler üzerinden stereolojik çalışma yapıldı. Hacim değişikliği Cavalieri prensibi kullanılarak hesaplandı. Stereolojik yöntemlerden Cavalieri yöntemi karaciğer ve dalak gibi solid organların boyut değişikliklerini izlemek için güvenilir bir yöntemdir.Elde edilen hacim verileri istatistiksel olarak Wilcoxon Rank testi ile karşılaştırıldı.(P ? 0,05) istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Karaciğer parankim (± SD) hacimleri perioperatif 2131,61± 489,8 cm³ ve postoperatif ortalama 1 yıl sonra 1688,8 ± 277,7 cm³e geriledi.
Özet (Çeviri)
Echinococcus granulosus is the agent of hydatid disease, affecting humans, as well as domestic and wild animals. EG has spread to all continents becoming a major health problem, particularly amongst populations that practice sheep husbandry. The liver is the most frequently affected organ by hydatid cysts. The infection can cause some hepatocyt damage and complications related to the size of the cyst. Surgery is still the mainstay of radical treatment in symptomatic or complicated cases.In this study, we retrospectively evaluated the data of 20 patients who had surgery (cystectomy+capitonaj+omentopexy) for hydatid cyst at Ondokuz Mayis Unıversity Medical Faculty General Surgery Department between 2007 and 2009.This retrospective study was approved by local ethical committee of the Ondokuz Mayis University Medical Faculty. CT scans of the patients? who had surgery (cystectomy+capitonaj+omentopexy) for hydatid cyst were evaluated retrospectively. We evaluated the preoperative and postoperative at 1 year CT scans of the patients. Mainly the changes in the liver volume and volume of the cyst cavity were evaluated.CT images were converted from Dicon to BMP for stereological study. Cavalieri estimator was used for volume measurement. The Cavalieri estimator is used to estimate volume, especially used for the solid organs like liver and spleen.We used Wilcoxon Rank test for statistics. The mean peroperative liver volume was 2131.61± 489.8 cm³ and 1688.8 ± 277.7 cm³ at 1 year.