Meme kanseri nedeni ile opere olan hastalarda üst ekstremite kas iskelet sistemi problemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of upper extremity musculosceletal problems in the patients with breast cancer surgery
  1. Tez No: 272348
  2. Yazar: ÖZLEM BÜYÜKAKINCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YEŞİM AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AmaçÇalışmamızda; meme kanseri (Ca) nedeni ile opere olan hastalarda ağrı, omuz eklem hareket açıklığı (EHA) ve kas gücü (KG), el kavrama gücü, lenfödem, disabilite, depresyon ve yaşam kalitesi düzeyini araştırmak ve bunların uygulanan cerrahi müdahale yöntemi ve radyoterapi (RT) ile ilişkili olup olmadığını belirlemek amaçlandı.MetodÇalışmaya 2007 Ağustos - 2009 Ağustos tarihleri arasında meme Ca nedeni ile opere olan (modifiye radikal mastektomi, MRM veya meme koruyucu cerrahi, MKC) yaşları 29-65 arasında değişen 93 kadın hasta dahil edildi. Hastaların ağrısı (istirahat, hareket) vizüel analog skala (VAS), aktif omuz EHA'ı goniometre, omuz KG ve el kavrama gücü el dinamometresi, lenfödemi kol-önkol çevre ölçümü, disabilitesi Omuz Ağrı Özürlülük İndeksi (OAÖİ) ve Omuz Özürlülük Sorgulaması (OÖS), yaşam kalitesi Kısa Form-36 (SF36), depresyon düzeyi Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirildi.BulgularMeme Ca operasyonu geçiren hastalarda hareket sırasında omuz ağrısı (%76.3) ve el kavrama gücü kaybı (%59) en sık görülen üst ekstremite problemleri olarak saptandı. Hastaların %48'inde bir veya daha fazla yönde omuz EHA kısıtlılığı, % 32'sinde depresyon, %23.7'sinde kolda, %11.9'unda önkolda lenfödem mevcuttu.
Özet (Çeviri)
ObjectiveThe aim of this study was to investigate pain, shoulder range of motion (ROM) and muscle strength (MS), hand grip strength, lymphedema, disability, depression and quality of life (QOL) in the patients with breast cancer (Ca) operation and to determine either these are related to applied surgery intervention procedure and radiotherapy (RT).MethodNinety-three females who were operated by reason of breast cancer (modified radical mastectomy, MRM or breast conserving surgery, BCS) between August 2007 and August 2009 and whose age range was 26-65 were included in the study. The intensity of pain (rest, movement) was evaluated by visual analog scale (VAS), active shoulder ROM by goniometer, shoulder MS and hand grip strength by hand dynamometer, lymphedema by arm-forearm circumference measurement, disability by Shoulder Pain Disability Index (SPDI) and Shoulder Disability Questionnaire (SDQ), quality of life by short form-36 (SF-36) and depression level by Beck Depression Inventory (BDI).ResultsIn the patients with breast cancer operation, shoulder pain during movement (76.3%) and loss of hand grip strength (59 %) were determined as the most common seen upper extremity problems. In 48% of patients there was shoulder ROM limitation in one or more direction, in 32% depression, in 23.7% lymphedema in arm and in 11.9% lymphedema in forearm. Shoulder ROM and MS, hand grip strength were significantly lower in the operated shoulder (p0.05).