Samsun İli Aile Sağlığı Merkezlerinde bulunan sfigmomanometrelerin değerlendirilmesi
The accuracy of the sphygmomanometers used in The Family Health Center in Samsun city
  1. Tez No: 272349
  2. Yazar: ÖZKAN AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Halk Sağlığı, Endocrinology and Metabolic Diseases, Public Health
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ VE AMAÇHipertansiyon ve komplikasyonları, toplum sağlığında gittikçe artan oranda önem kazanmaktadır. Hipertansiyon tanısını erken ve doğru bir şekilde koyup, uygun tedavinin zamanında başlanması gereklidir. Kan basıncı ölçümü; hipertansif hastalarda tedaviye uyumun artırılması ve hedef kan basıncına erişilmesinde önemlidir. Gerçek kan basıncının saptanmasında klinik pratikte kullanılan sfigmomanometrelerin büyük değeri vardır. Bu çalışmanın amacı Samsun İli Aile Sağlığı Merkezleri'nde kullanılan sfigmomanometrelerin doğruluğunu incelemek ve bu konunun önemi hakkında bir bilinç oluşmasına katkıda bulunmaktır.YÖNTEMSamsun İli Aile Sağlığı Merkezleri'nde kullanılan sfigmomanometrelerin doğruluğunu araştırmak için Kasım 2009 - Eylül 2010 tarihleri arasında Aile Sağlığı Merkezleri ziyaret edildi.129 aneroid, 40 elektronik ve 11 adet civalı alet çalışmaya dahil edildi. Ayrıca Aile Hekimleri'ne yönelik anket uygulandı.SONUÇLARKontrol edilen 129 sfigmomanometrenin 29'unun (% 22) hatalı ölçüm yaptığı saptandı. Civalı aletlerde hata saptanmadı.YORUMHipertansiyon tanısının doğru şekilde konulması çok önemlidir. Bu şekilde uygun tedavi başlanabilir ve gereksiz tedaviler önlenebilir. Aile Sağlığı Merkezlerinde kullanılan sfigmomanometrelerin düzenli olarak doğruluklarının test edilmesi bu açılardan büyük önem arzetmektedir.ANAHTAR KELİMELERAneroid, civalı, otomatik, aile sağlığı merkezi, kan basıncı ölçümü, doğruluk
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND PURPOSEHypertension and its complications are becoming more and more important in terms of the public health. Hypertension should be diagnosed early and accurately and appropriate treatment should be initiated on time. The objective of this study is to test the accuracy of the sphygmomanometers used in the family health center in Samsun City and to contribute to the creation of an awareness about the importance of this issue.METHODSServices and policlinics were visited between November 2009 ? October 2010 to investigate the accuracy of the sphygmomanometers used in the family health center in Samsun City. 129 aneroids, 40 automatic and 11 mercury sphygmomanometers were included in the study. A questionnaire was also applied.RESULTSIt has been detected that 29 ( %22 ) sphygmomanometers out of 129 which were tested measured inaccurately. No in accuracy was detected in mercury sphygmomanometers.CONCLUSIONCorrect diagnosis of the hypertension is very important. In this way, an appropriate treatment might be initiated and unnecessary treatments might be avoided. In this respect, the test of the accuracy of the sphygmomanometers used in hospitals regularly is very crucial.KEYWORDSAneroid, mercury, automatic, family health center, blood pressure measurement, accurary.