Farklı branşlardaki bayan sporcularda menstrual dönemde akut egzersizin oksijen saturasyonu üzerine etkisi
The effect of oxygen saturation of acute exercises at menstrual cycle on female athletes of different sport branches
  1. Tez No: 272365
  2. Yazar: ŞULE KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı bireysel ve takım sporlarındaki bayan sporcularda menstrual dönemde anaerobik egzersizin oksijen saturasyonu üzerine akut etkisini araştırmaktır.Çalışma Amasya ve Ondokuz Mayıs üniversitesi sporcularından bireysel (30) ve takım sporları (30) yapan, yaş ortalaması 20,20±1,8- vücut ağırlığı 62,08±9,4886- boy uzunluğu 167,03±6,6 olan 60 bayan sporcu üzerinde yapılmıştır. Ölçümler Menstrual dönemin menstrual fazın 3±1 ve luteal fazın 21±1'inci günlerinde yapılmıştır.Akut egzersizin oksijen saturasyonu üzerine etkisini belirlemede anaerobik performans için Wingate anaerobik güç ve kapasite testi uygulanmıştır. Oksijen saturasyonu da wingate testi öncesi ve sonrası pulse oksimetre ile ölçülmüştür.Sporcuların hem genel olarak, hem de takım ve bireysel sporlara göre oksijen saturasyonu değerleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır(p>0,05). Aynı şekilde wingate peak değerlerinde ve yorgunluk indeksi değerlerinde de anlamlı bir farklılık (p>0,05) tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the acute effect of oxygen saturation of anaerobic exercises at menstrual cycle on female athletes of different sport branches.This study was carried out on 60 female athletes with an age mean of 20,20±1,8- body weight mean of 62,08±9,4- a height mean of 167,03±6,6 who play individual (30) and team sports (30) in Amasya and 19 Mayıs Universities. Measurement was taken at their menstrual phase 3±1 and luteal phases 21±1 day of the menstrual cycle.Determining the effect of oxygen saturation of acute exercises, wingate anaerobic power and capacity test were used for their anaerobic performance. Oxygen saturation was measured with pulse oximeter before and after the wingate test.When the general values and both individual and team sports are considered, meaningful differences were not found between the oxygen saturation values ( p>0,05). When wingate peak and fatıqua index values are considered, meaningful differences were not found ( p>0,05).