Lise öğrencilerinin okul sonrası zamanlarda şiddete yönelmesi ve ders dışı sporla ilişkisi
At after-school hours, tending to violence of high school studens and relationship with extracurricular sport
  1. Tez No: 272375
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, Lise öğrencilerinin okul sonrası zamanlarda şiddete yönelmeleri ile ders dışı spor faaliyetlerine katılımları arasında ilişkiyi incelemektir.Araştırmaya Afyonkarahisar il merkezinden değişik türlerdeki liselerin 9., 10., 11. ve 12. sınıflarında öğrenim gören 797 öğrenci katılmıştır. Verilerin elde edilmesi için öğrencilere ?Öğrenci Bilgi Formu? sunulmuştur. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS İstatistik Programında yapılmıştır. Ayrıca elde edilen bulgular frekans, yüzde ve X2 (Chi-Square) yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir.Yapılan araştırma sonucunda, öğrencilerin ders dışı sportif faaliyetlere katılımları ile cinsiyetleri ve baba meslekleri arasında sırasıyla p0.05).Araştırma sonuçları, öğrencilerin okul sonrası zamanlarda şiddet olaylarına sıklıkla karışmaları, ders dışı sportif faaliyetlere katılıp katılmadığı ile ilgili değil, bu zaman diliminde gözetimsiz geçirdikleri sürelerin uzunluğu ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bundan dolayı titizlikle hazırlanmış, öğrencilerin isteklerine ve fiziksel özelliklerine göre düzenlenmiş eğlenceli ders dışı sportif faaliyet programları, öğrencilerin okul sonrası zamanlarda karşılaşabilecekleri şiddet riskinden onları korumaya yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate tending to violence of high school students at after school hours and relationship with participating extracurricular sportive activities.797 high school students who having education 9., 10., 11. and 12. grade at different types of high schools in Afyonkarahisar province participated in this study. For colleting data, ?Student Information Form? submitted to students.