Matriks Metalloproteinaz-1 (MMP-1) gen polimorfizminin agresif periodontitis ile ilişkisi
The relationship between matrix Metalloproteinase-1 (MMP-1) gene polymorphism and agressive periodontitis
  1. Tez No: 272384
  2. Yazar: ELİF KONAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Genetik, Dentistry, Genetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı MMP-1 -1607 1G/2G polimorfizminin agresif periodontitis (AgP) ile ilişkisinin incelenmesi, genotip-fenotip ilişkisinin ortaya konması ve polimorfizmin AgP'ye yatkınlıktaki rolünün değerlendirilmesidir.Çalışmaya 65 AgP'li (16 generalize, 49 lokalize) ve 100 periodontal açıdan sağlıklı olmak üzere toplam 165 gönüllü birey dahil edildi. Hastaların tümü sistemik olarak sağlıklı bireyler arasından seçildi. Bireylerin periferik kan örneklerinden genomik DNA elde edildi. MMP-1 -1607 1G/2G polimorfizmi standart polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve restriksiyon parça uzunluğu polimorfizmi (RFLP) yöntemi ile incelendi. Plak indeksi, sondalamada kanama, sondalanan cep derinliği, klinik ataşman seviyeleri ve mobilite ölçümlerini içeren klinik periodontal değerlendirmeler ve radyografik incelemeler yapıldı.AgP'li ve sağlıklı grubun MMP-1 genotip dağılımları incelendiğinde arada fark saptanmadı. 2G allel sıklığının AgP grubunda (%36.9), sağlıklı grupta (%37.0) olduğu belirlendi. LAP ile sağlıklı grup ayrıca değerlendirildi. Elde edilen sonuçların birbirine yakınlık gösterdiği belirlendi. 2G allel sıklığı LAP'li bireylerde (%36.7), sağlıklı grupta ise (%37.0) olarak tespit edildi. Yapılan analizler, polimorfik allel taşıyıcı genotiplerin AgP için risk faktörü oluşturmadıklarını gösterdi.Çalışmamız, MMP-1 geni -1607 1G/2G polimorfizmi dağılımının AgP'li ve sağlıklı bireylerde benzerlik gösterdiğini ortaya koymuştur. LAP ve sağlıklı grubun genotip dağılımı da benzer bulunmuştur. Bu durum bize MMP-1 geni -1607 1G/2G polimorfizminin Türk toplumunda AgP'ye yatkınlıkla ilişkisinin bulunmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between MMP-1 -1607 1G/2G polymorphism and aggressive periodontitis (AgP), and to detemine the genotype-fenotype relations and to indicate whether the polymorphism has a role in susceptibility to AgP.A total of 165 subjects, 65 patients (49 localized, 16 generalized) suffering from AgP and 100 periodontally healthy individuals were included. None of the subjects were medically compromised. Genomic DNA was obtained from the peripheral blood of individuals. MMP-1 -1607 1G/2G polymorphism was determined by polymerase chain reaction (PCR) and restriction fragment lenght polymorphism (RFLP) methods. Clinical parameters including plaque index, bleeding on probing, probing depth, clinical attachment levels, mobility and radiographic evaluations were measured.The distribution of MMP-1 genotypes did not significantly differ between AgP and healthy group. The frequency of the 2G allele was (%36.9) in AgP group while it was (%37.0) in healthy group. Also the localized aggressive periodontitis (LAP) and healthy group were reevaluated. The results were very similar. 2G allele frequency was (%36.7) at LAP group, and (%37.0) at healthy group. The analysis showed that carrying polymorphic allele genotypes were not risk factor for AgP.Our study showed that the distribution of MMP-1 gene -1607 1G/2G polymorphism among AgP patients and healthy subjects are similar. Also the genotype disribution among the LAP and the healthy group are similar, too. These data suggest that MMP-1 gene -1607 1G/2G polymorphism is not associated with the susceptibility to AgP in Turkish population.