Rat uterin horn modelinde postoperatif peritoneal adezyonların önlenmesinde trimetazidinin etkinliği
The efficacy of trimetazidine in prevention of postoperative peritoneal adhesion in a rat uterine horn model
  1. Tez No: 272411
  2. Yazar: BERNA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ERDEMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Rat uterin horn modelinde, postoperatif adezyon oluşumunun engellenmesine bir antioksidan olan trimetazidinin etkisini araştırmaktır.Yöntem: Rastgele seçilerek 10 rattan oluşan 4 grup opere edildi. Sham grubunda ratların batını açıldıktan sonra uterin hornlar açığa çıkarılıp koterizasyon ve ilaç uygulaması yapılmadan batın kapatıldı. Kontrol grubunda ratların uterin hornlarına koterizasyon işlemi sonrası herhangi bir ilaç uygulamadan batın kapatıldı. SF grubunda ratların uterin hornlarına işlem sonrası 2 ml SF intraperitoneal (i.p.) uygulandı. TMZ preop grubunda ratlara preoperatif 5 gün boyunca günde tek doz i.p. trimetazidin 5 mg/kg uygulandı. Postoperatif 14. gün tekrar opere edildiler, adezyonlar tespit edilip skorlandı. İnflamasyon ve fibrozis skorları değerlendirildi.Bulgular: Adezyon oluşumu karşılaştırıldığında SF verilen grubun ve preoperatif TMZ verilen grubun adezyon skorlaması kontrol grubuna göre anlamlı düşük saptandı. SF plasebo grubu ile preoperatif TMZ verilen grup arasında anlamlı farklılık bulunmadı. İnflamasyon ve fibrozis skorları açısından gruplar arasında bir fark bulunamadı.Sonuç: Adezyon oluşumu preoperatif TMZ uygulanan grupta kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşüktür.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to investigate the anti-adhesion potential of trimetazidine, an antioxidant, in a rat uterine horn model.Methods: The rats operated on were randomized into four groups each consisting of 10 rats. In sham group, no cauterization and adjuvant therapy was administered; in control group, after cauterization no adjuvant therapy was administered; 2 ml SF was administered to SF group after operation intraperitoneally (i.p.). TMZ was administered to TMZ preop group 5 mg/kg i.p. daily for five days before operation. On the postoperative 14th day adhesion score, inflammation and tissue fibrosis scores were determined.Results: Animals treated with repeated i.p. trimetazidine preoperatively and saline had adhesions graded significantly less severe than control group. No significant differences were observed between the groups due to fibrosis scores and inflammation scores.Conclusion: Repeated i.p. trimetazidine preoperatively application significantly reduced the adhesion formation.