Romatoid artrit hastalarında sağlık ile ilgili yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors that affect health-related quality of life in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 272412
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT YENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı RA hastalarının klinik semptomlarının, hastalıkaktivitelerinin, laboratuvar değerlerinin, radyolojik hasarlarının, fonksiyoneldurumlarının, fiziksel aktivite düzeylerinin, psikolojik fonksiyonlarının vealgıladıkları sosyal desteğin sağlık ile ilgili yaşam kalitesi üzerine etkilerinisaptamaktır.Çalışmaya 60 RA hastası ile 60 sağlıklı kontrol alındı. Tüm bireylerindemografik özellikleri ve VKİ (kg/m²) kaydedildi, sağlık ile ilgili yaşam kalitesi SF-36 skalası ile değerlendirildi. RA hastalarının ağrı ve yorgunluk düzeylerinibelirlemek için VAS, hastalık aktivasyonunu belirlemek için DAS28 skorukullanıldı, hastalık süreleri kaydedildi. Radyolojik hasar Larsen radyolojikskorlaması ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of clinical symptoms,disease activities, laboratory values, radiological damages, functional conditions,physical activity levels, psychological functions and perceived social support of RApatients on their health-related quality of life.60 RA patients and 60 healthy controls were taken to the study. Demographicfeatures and BMI (kg/m²) of all individuals were recorded, health-related quality oflife was evaluated with SF-36 scale. VAS score was used to detect RA patients? painand fatigue levels, DAS28 score was used to detect disease activation, disease periodwas recorded.