Yavaş koroner akımı olan hastalarda sol ventrikül fonksiyonlarının ve miyokard performans indeksinin (Teİ İndeksi)) konvansiyonel ve doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricular functions and myocardial performance index (Teİ ındex by conventional and tissue doppler echocardiography in patients with slow coronary flow
  1. Tez No: 272414
  2. Yazar: MEHMET GÜLCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN VAROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada YKA hastaları ve normal koroner akım bireyleri arasında konvansiyonel ve doku Doppler ekokardiyografi ile sistolik ve diyastolik fonksiyonlar ve MPİ değerlendirildi. Bu amaçla çalışmaya, göğüs ağrısı ile kardiyoloji polikliniğine başvuran ve tanı için yapılan efor stres testi pozitif olan hastalara yapılan koroner anjiografide TIMI frame count (TFC) yöntemiyle koroner yavaş akım tespit edilen 35-70 yaş arası gönüllü 51 hasta dahil edilmiştir. Normal koroner arterleri olan 40 kişi de kontrol grubunu oluşturmuştur.Tüm hastaların, sol ventrikül sistolik fonksiyonları 3.5mHz transduser ve GE Vingmed System V (Horten, Norway) ekokardiyografiyle iki boyutlu, apikal 4 boşluk pencerede modifiye Simpson yöntemi kullanılarak, diyastolik fonksiyonlar ise pulse ve doku Doppler görüntüleme kullanarak değerlendirilmiştir.Çalışmamızda YKA ve normal koroner akım olan hastalarda, ekokardiyografik sistolik ve diyastolik parametrelerle, MPİ'ni değerlendirdik. YKA ile kontrol grubu arasında demografik özellikleri arasında bir fark yoktu. Hastaların konvansiyonel ekokardiyografi parametrelerinden SVSSÇ, SVDSÇ, İVS kalınlığı, PD kalınlığı, SVEF ve PAB değerleri açısından, iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu. Ama SADÇ ve SASÇ değerleri YKA grubunda, kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p 90 msn idi (sırasıyla 117.9±14.9 ve 112.2±14.2).Transmitral Doppler indekslerinde YKA grubunda daha fazla olmak üzere, her iki grupta mitral E/A ve İVGZ değerleri evre 1 diyastolik disfonksiyon ile uyumlu idi. SV'ün global olarak sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını değerlendiren MPİ veya Teİ indeksi normal değeri (SV için 0.39±0.05), Konvansiyonel Doppler ekokardiyografi ile yapılan ölçümler de YKA ile kontrol grubunda normal değerlerden daha yüksek idi (sırasıyla 0.62±0.90 ve 0.59±0.61). Her iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi. Bizim çalışmamızda, MPİ'nin normalden daha yüksek çıkması, YKA'ın SV fonksiyonlarını etkilediğini düşündürmektedir. Kontrol grubunda da yüksek olmasını bu grubun yaş ortalamasının yüksek olmasına bağladık. Hastaların SV apikal dört boşluk görüntüden, doku Doppler ile mitral annuler saptal ve lateral bazal duvardan elde edilen doku Doppler ekokardiyografik parametrelerinden, septal ve lateral S dalgası, Em ve Am velositesi, Em/Am, IVGZ, EZ değerleri, YKA ile kontrol grubu arasında istatiksel olarak anlamlı değildi. YKA ve kontrol grubunda septal ve lateral Em/Am < 1 idi (Septal sırasıyla 0.75±0.25 ve 0.78±0.24 ve lateral sırasıyla 0.88±0.35 ve 0.97±0.28 ) ve IVGZ > 90 msn idi (Septalsırasıyla 107.3±13.05 ve 106.9±14.97 ve lateral sırasıyla 105.6±12.54 ve 105.6±13.33).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate echocardiographic systolo-diastolic parameters and myocard performance index (MPİ) in between patients slow coronary flow (SCF) and normal coronary flow (NCF). 51 volonteers aged between 35 and 70 who had been referred to the cardiology outpatient clinic for investigation of chest pain were enrolled in the study. They all had positive treadmill stress test and coronary angiogaphy revealing slow coronary flow assessed by TIMI frame count. 40 people with normal coronary arteries had been taken as the control group.Their left ventricular systolic function were assessed using the Standard Mmode, two dimensional GE Vingmed System V (Horten, Norway) with a 3.5 mHzphased-array probe echocardiography on apical four chamber view using modified Simpson method. Diastolic functions were evaluated with pulsed and tissue Doppler technics.The aim of the study was to evaluate the systolic-diastolic parameters and MPI by echocardiography in between patients SCF and NCF. There was no difference between SCF and NCF groups in respect to demographic parameters. Left ventricular end-systolic diamater (LVESD), left ventricular end- diastolic diamater (LVEDD), interventricular septum (IVS), posterior wall (PW), left ventricular ejection fraction and pulmonary artery pressure (PAP) measured with conventional echocardiography showed no significant difference between two groups. However, the values of left atrial diastolic diamater (LADD) and left atrial systolic diamater (LASD) were significantly higher among SCF groups when compared with NCF group (p90 msn in both groups.