Koroner yavaş akım saptanan hastalarda sol atriyum fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Assesment of left atrial function in patients with coronary slow flow
  1. Tez No: 394042
  2. Yazar: BURHAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB ÇİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Koroner yavaş akım fenomeni (KYAF), anjiyografik olarak koronerleri normal ya da normale yakın olanlarda anjiyografi sırasında distal vasküler yapılara opak madde ilerleyişinin yavaş ve geç olmasıdır. Patogenez tam olarak açıklanamamış olmakla birlikte daha çok vazodilatör reservin azalması sonucu gelişen mikrovasküler iskemi neden olarak gösterilmiştir. Biz de çalışmamızda KYAF olan hastalarda Sol atriyum fonsiyonlarını araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2013-Kasım 2014 tarihlerinde miyokard iskemisini düşündüren anjinal yakınma ile hastanemize başvurup koroner anjiografi de epikardiyal koroner arterlerde darlık olmaksızın koroner yavaş akım saptanan 50 hasta ve koronerleri normal saptanan 40 hasta çalışmaya alındı. Her iki grubun klinik ve demografik özellikleri benzerdi. Tüm olgulara femoral yoldan standart Judkins tekniği ile selektif sol ve sağ koroner anjiyografi yapılmış olup, koroner yavaş akımın belirlenmesinde TIMI kare sayısı yöntemi kullanıldı. Sol atriyum fonksiyonları, ekokardiografi (GE VİVİD S6) cihazı kullanılarak apikal dört boşluktan modifiye Simpson metoduyla sol atriyum volümleri, nabız dalgalı Doppler ile E, A, E/A oranı, nabız dalgalı doku Doppler ile Em, Am ölçülerek değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background: Coronary slow flow phenomenon (CSFP) is the slow transmission of the opaque solution to the distal portion of the coronary artery in the absence of the obsructive coronary lesions. The pathogenesis of the CSFP is not completely understood, but microvascular ischemia may shown as a cause, which is te result of the decrease vazodilator reserve. The aim of this study is to determine the effect of CSFP to the left atrial functions. Material and methods: We chosed the patients who were admitted to our hospital with angina pectoris between january 2013 and november 2014. A total of the 50 patients with angiographically proven CSFP and 40 controls with normal coronary arteries were included in the study. The demografic and clinical features in two groups were similar. We performed coronary angiography to all patients with standard Judkins technic. TIMI frame count was used for the determine of CSFP. Left atriyal functions was measured with the transthorasic apical four chamber view with ecocardiography device(GE VIVID S6). Left atrial volumes were measured with modified simpsons methods, mitral E, A, E/A ratio with pulse wave Doppler , Em and Am with tissue Doppler.