Yenidoğan döneminde normal ve yüksek risk grubu bebeklerde işitme kaybı sıklığının karşılaştırılması
A Comparison of the frequency of hearing loss in normal and high-risk group infants during neonatal period
  1. Tez No: 272427
  2. Yazar: GÖKÇE SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CEM KEÇİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Doğumsal işitme kaybı olanlar erken tanı alıp, tedavi edildikleri takdirde sosyal, dil ve zeka gelişimleri normal işiten bireylere yakın olmaktadır. Bu nedenle tüm dünyada işitme ölçümleri tarama programı haline gelmeye başlamıştır. Riskli bebeklerde doğumsal işitme kaybı daha sık görülmekle birlikte, doğumsal işitme kaybı olan bebeklerin ancak %50'sinde risk faktörü saptanmıştır. Çalışmamızda Eskişehir ve çevre illerdeki yenidoğan bebekleri Yenidoğan İşitme Taraması kapsamında tarayarak doğumsal işitme kaybı açısından riskli ve risksiz bebeklerin saptanması, taramadan kalan riskli grupların istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığının belirlenmesi ve tarama programının düzenli ve etkin hale getirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızdaki toplam 1050 bebek istatistiksel olarak değerlendirilmeye alınmıştır. Taramadan kalan 26 bebeğin(%2,5) 10'unda risk faktörü bulunmazken, 16'sında risk faktörü bulunmuştur ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır(P>0,001).
Özet (Çeviri)
When congenital hearing loss is diagnosed early, especially social, language and mental development become similar to individuals with normal hearing. Therefore, hearing measurements have started to become an inexpensive and routine screening programs that include all neonates all over the world. The congenital hearing loss is seen frequently in infants with high-risk but risk factor was found only fifty percent of infants with congenital hearing loss (CHL). In our study, we aimed to identify the infants with and without risk for CHL screening by Neonatal Hearing Screening Programme (NHSP) around Eskisehir and near cities, to determine the significant risk groups in infants who fail screening test and to make this screening program regular and active. Totally, 1050 of neonates 1081 who screened in this study were statistically analyzed. 26 infants failed from screening tests (25/1000). No risk factor was found in 10 of 26. Risk factors were found in 16 of them but this difference was not found significant (p>0,001).