Metabolik sendromlu hastalarda serum osteokalsin düzeylerinin metabolik parametreler ve inflamasyon ile ilişkisi
Association of serum oteocalcin levels with metabolic parameters and inflammation in patients with metabolic syndrome
- Tez No: 272431
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kronik inflamauvar bir süreç olan metabolik sendromun (MS) etyopatogenezinde büyük oranda yağ dokusu rol almakla birlikte yakın zamanda yapılan bazı çalışmalarda iskeletin de kemik kaynaklı bir protein olan osteokalsin (OK) aracılığıyla bu sürece katkısının olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada MS komponentlerine sahip postmenopozal kadınlarda serum OK düzeylerinin nasıl değiştiği ve OK'nin metabolik ve inflamatuvar parametreler ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Polikliniklerinde MS saptanan 35 postmenapozal kadın alındı. Herhangi bir nedenle İç Hastalıkları polikliniklerine başvuran, MS'u olmayan 16 postmenapozal kadından da kontrol grubu oluşturuldu. Vücut ağırlığı (VA), boy, bel ve kalça çevreleri ölçüldü, vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplandı. Kemik mineral dansiteleri (KMD) ölçüldü. Tüm bireylerden alınan venöz kan örneklerinden sedimentasyon, fibrinojen, high sensitif C reaktif protein (hsCRP), glukoz, insülin, C-peptid, trigliserid (TG), düşük dansiteli lipoprotein kolesterol (LDL-C), yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-C), albümin, kreatinin, kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz (ALP), parathormon (PTH) düzeyleri çalışıldı. Homeostasis model assessment of insulin resistance (HOMA-IR) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In etiopathogenesis of metabolic syndrome (MS), which is a chronic inflammatory process, adipose tissue is of great importance, however in several recent studies it has been reported that skeleton also contributes to the process through osteocalcin (OC), which is a bone-based protein. In this study we investigated how serum OC levels changed in postmenopausal women who have MS components and association of OC with metabolic and inflammatory parameters. The study was conducted with 35 postmenopausal women reported to have MS in Internal Diseases outpatient departments of Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Medicine. A control group comprised 16 postmenopausal women with no MS who applied to Internal Diseases outpatient departments for any reason. Body weight (BW), length, waist and hip was measured, body mass index (BMI) was calculated, and bone mineral density (BMD) was measured for each patient. Erythrocyte sedimentation rate, fibrinogen, high sensitive C reactive protein (hsCRP), glucose, insulin, C-peptid, triglyceride (TG), low density lipoprotein cholesterol (LDL-C) , high density lipoprotein cholesterol (HDL-C), albumin, creatinin, calcium, phosphorus, alkaline phosphatase (ALP), parathormone (PTH) levels were studied. Homeostasis model assessment of insulin resistance (HOMA-IR) was calculated.