Periton diyalizi hastalarında periton membran kalınlığının ultrasonografik olarak değerlendirilmesi ve diyaliz verileri ile karşılaştırılması
Ultrasonographic evaluation of peritoneal membrane thickness in peritoneal dialysis patients and comparison with the dialysis results
  1. Tez No: 272432
  2. Yazar: GÖKHAN TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Periton, şüphesiz, bir CAPD hastasında en önemli yapılardan birisidir. Periton morfolojisi ile periton ve CAPD fonksiyonlarını irdeleyen az sayıdaki çalışmalar histolojik ve histomorfometrik metotları kullanmıştır. Bu metotlar için invazif bir yöntem olan biyopsiye ihtiyaç duyulmaktadır. Mevcut çalışma, CAPD hastalarındaki morfolojik değişiklikleri ultrasonografi ile göstermeyi ve bu değişikliklerin peritonun fonksiyonel özellikleri ile olan ilişkisini tanımlamayı amaçlamaktadır. Biz ayrıca CAPD de geçen surenin periton kalınlığı üstüne olanetkilerini de incelemeyi amaçladık. Çalışmaya 42 CAPD hastası dahil edilmiştir. Bunlardan 24'ünde CAPD süresi 24 ayın altında 18'inde ise 48 ayın üstündeydi. Peritoneal veya abdominal cerrahi öyküsü olan ve son 3 ayda peritonit öyküsü olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Paryetal peritonu ultrasonografi ile değerlendirdik. PD süresi ile tüm kadranlardaki periton membran kalınlığı arasında anlamlı pozitif bir korelasyon mevcuttu. Membran kalınlığı ile CrCl, Kt/V ve nPCR arasında anlamlı bir negatif korelasyon varken D/P kreatinin oranı ile anlamlı bir pozitif korelasyon saptandı. Her iki grup arasında membran kalınlıkları açısından anlamlı fark vardı. Grup 1 in CrCl ve Kt/V değerleri Grup 2 den daha iyiydi. Çalışmamız uzamış PD süresinin membran kalınlığında artış ile ilişkili olduğunu göstermiş ve bunun da yetersiz diyaliz ile ilişkili olabileceğini düşündürmüştür. Ultrasonografi, biyopsi gibi invaziv bir yöntem kullanmadan periton membranının değerlendirilmesinde önemli bir role sahiptir ve diyaliz kliniklerinde diyaliz yeterliliğini gösteren bir parametre olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Peritoneum is one of the most important structures of a CAPD patient. The few studies into the morphology and functions of CAPD and peritoneum have tended to use histological and histomorphometrical methods. However, such methods are known to require biopsy which is an invasive method. The present study aims to determine the morphological changes established by ultrasonography in CAPD patients, as well as achieving a comparison between these changes and the functional properties of peritoneum in CAPD. We aim to determine the effects of the duration of CAPD upon peritoneal thickness. The study included 42 CAPD patients. Twenty four of them had a PD duration of less than 24 months and 18 of them had a greater PD duration of 48 months. Patients with a history of surgery involving the peritoneum and abdomen and with a history of peritonitis in last 3 months were excluded. We examined the parietal peritoneum by trans-abdominal ultrasonography. There was a statistically significant positive correlation between PD duration and peritoneal thickness of each quadrant. There was a statistically significant negative correlation between membran thickness and CrCl, Kt/V and nPCR. There was a positive significant correlation between membrane thickness and D/P creatinine ratio. There was a statistically significant difference between two groups according to their peritoneal membrane thickness. CrCl and Kt/V values were better in Group 1 than Group 2. Our study revealed that increased PD duration may have a relation with increased peritoneal membrane thickness and this can be associated with ineffective peritoneal dialysis. Ultrasound imaging has an important role for evaluating peritoneal membrane thickness without using an invasive method such as biopsy and can be performed easily in dialysis clinics and must be recorded as one of the dialysis parameters for evaluating dialysis efficiency.