Leishmaniozisli köpeklerde klinik, hematolojik, biyokimyasal parametreler ve lipid profilinin belirlenmesi
Clinical haemotological, biochemical parameters and lipid profile in dogs with Leishmaniosis
  1. Tez No: 272436
  2. Yazar: DOĞAN DALKILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada serolojik olarak leishmaniozis tespit edilen köpeklerde klinik, hematolojik ve biyokimyasal enzim aktivitesi (AST, ALT, LDH, CK, CK-MB) ile lipid profili (trigliserit, total kolesterol, VLDL, LDL, HDL kolesterol) değişimlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Mevcut çalışmada her iki cinsiyetten, yaşları 1-8 arasında değişen ve 8-60 kg ağırlıklarında 20 köpek (16 erkek ve 4 dişi) oluşturdu. Hayvanlar 10 leishmanialı ve 10 sağlıklı olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm köpeklerde hastalığın klinik hikayesi, fiziksel muayeneler (davranış, rektal ısının ölçümü, deri ve mukozaların muayenesi, lenf yumrularının ve abdomenin palpasyonu) yapıldı. Hematolojik ve biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi için kan örnekleri alındı. Tam kandan elde edilen serum örnekleri kuru tüplere alındı. Köpek serumlarından anti-leishmania antikorlarını belirlemek için indirekt immunofloresan antikor testi (IFAT) standart prosedürler kullanılarak yapıldı. IFAT local Leishmania infantum stoklarından (Leishmania infantum zymodeme MON-1 promastigot) promastigotlar kullanılarak gerçekleştirildi. 37°C'de 30 dakika süreyle inkubasyonu takiben, hazırlanan preperatlar yıkandı, FITC'le işaretlenmiş anti-köpek IgG konjugatları (Sigma, A9042) PBS ile 1:200 dilue edildi. Preperatlar kapatılarak floresan mikroskopta maueyene edildi. 1:128 titre verenler pozitif olarak kabul edildi. Serum trigliserit, kolesterol ve fraksiyonları ile apolipoproteinlerin miktarları mevcut ticari kitler kullanılarak (Roche Diagnostic, Turkey) enzimatik metotlara göre ölçüldü.Köpeklerde CanL'nin birden fazla klinik bulguları gözlendi. Bu köpeklerde kilo kaybı, alopesi, deride ülserler, hiperkeratozis, eksfoliatif dermatitis, ayak tırnaklarında uzama, mukoz membranlarda solgunluk, lenf yumrularında genişleme, iştahsızlık ve burun kanaması gibi canine leishmaniozisin tipik bulguları gözlendi. Kontrol grubundaki köpeklerde klinik bulgulara rastlanmadı ve serolojik olarak negatif olarak belirlendi. Leishmanialı grupta kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, eritrosit sayıları, hemoglobulin ve hematokrit düzeylerinde istatistiksel olarak belirgin bir azalma vardı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate clinical, haemotogical and biochemicial enzyme activities (aspaprtate aminotransferase-AST, alanine aminotransferase-ALT, lactate dehydrogenase-LDH, creatine kinase-CK, creatine kinase MB-CK-MB) and changes of lipid profile (triglyceride, total cholesterol, VLDL, LDL, HDL cholesterol) of the dogs with leishmaniosis determined serologically positive. The present study included 20 dogs of both genders (16 males and 4 females) aged between 1 and 8 years and 8?60 kg body weight. Animals were divided in to two groups 10 dogs with leishmaniosis and ten halthy dogs. For all dogs, the clinical history, physical examination (behaviour, measurement of rectal temperature, observation of skin and mucosa, palpation of lymph nodes and abdominal palpation) were performed. Blood samples were obtained for the assessment of heamatological and biochemical parameteres. Serum samples were obtained from total blood collected into dry tubes. To detect anti-Leishmania antibodies in dog sera, the indirect immunofluoresence assay (IFAT) was performed by using standard procedures. The IFAT was carried out using promastigotes from local Leishmania infantum stocks (Leishmania infantum zymodeme MON-1 promastigotes). Following an incubation at 37°C for 30 min, slides were washed and stained with FITC-labeled anti-dog IgG conjugate (Sigma, A9042) diluted 1:200 in PBS. Slides were covered and examined under a fluorescence microscope. Titers 1:128 were scored as positive. The serum amounts of triglycerides, cholesterol and fractions and apolipoproteins were determined with the use of commercially available kits (Roche Diagnostic, Turkey), using enzymatic methodologies.In dogs showed more than one clinical signs of CanL. These dogs had typical signs of canine leishmaniosis such as, loss of weight, alopecia, skin ulcerations, hyperkeratosis, exfoliative dermatitis, onychogryphosis, pale mucosae membranes, enlarged lymph nodes, anorexia and epistaxis. Control dogs did not show any clinical signs. All the animals from control group were serologically negative. In leishmaiosis grup, there were a statistically significant decrease in number of erythrocyte, the levels of haemoglobulin and hematocrit when compared with control group.