Visceral leishmaniasis'li köpeklerde dermal lezyonların biyofiziksel muayenesi
Biophysical examination of dermal lesions in dogs with visceral leishmaniasis
- Tez No: 645010
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında Leishmaniasisli hayvanlarda derinin korneometrik analizleri yapılıp hastalığın deriyi ne oranda etkilediği tespit edilerek uygulanacak sağaltım modülüne ışık tutması amaçlandı. Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniğine Canine Visceral Leishmaniasis pozitif (n=28) ve sağlıklı (n=10) olan farklı ırk, yaş ve cinsiyette toplamda 38 köpek çalışma kapsamına alındı. Leishmaniasis tanısında klinik bulgular ile birlikte hızlı test kitleri (ELISA), IFAT ve PZR yöntemleri kullanıldı. Evrelendirme Leishvet grubunun rehber bülteni ile uyumlu olarak idrar protein/ kreatinin ve kan kreatinin düzeyleri dikkate alınarak yapıldı. Çalışmaya alınan CVL'li köpekler 4 farklı gruptan birinde (her grupta n=7) değerlendirildi. Buna göre; I. grup: evre 1 (hafif), II. grup: evre 2 (orta şiddetli), III. grup: evre 3 (şiddetli), IV. grup: evre 4 (çok şiddetli) olarak değerlendirildi. Sağlıklı kontrol grubu (V. grup) ise ADÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Küçük Hayvan Kliniğine rutin kontrol amaçlı getirilen, klinik ve laboratuvar bulgularında herhangi bir anormallik saptanmayan farklı ırk, yaş ve cinsiyette köpeklerden (n=10) oluştu. Sağlıklı ve hasta hayvanlarda derinin hidrasyonu, elastikiyeti, sıcaklığı ve melanin miktarı ölçülerek biyofiziksel muayene gerçekleştirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri sonucunda sağlıklı köpeklere göre tüm evrelerdeki Leishmaniasis'li köpeklerde pH değerinde azalma belirlenirken (p0.05). Sonuç olarak Visceral Leishmaniasis saptanan köpeklerde dermal lezyonların biyofiziksel muayenesinin önem teşkil ettiği ve uygulanacak sağaltım modülüne ışık tutabileceği öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
In thıs study, corneometrıc analysıs of the skın ın anımals wıth Leıshmanıasıs was carrıed out and the effect of the dısease on the skın was determıned to shed lıght on the treatment module to be applıed. A total of 38 dogs of dıfferent breeds, ages and gender of Canıne Vısceral Leıshmanıasıs posıtıve (n = 28) and healthy (n = 10) were ıncluded ın the study. In the dıagnosıs of leıshmanıasıs, rapıd test kıts (ELISA), IFAT and PCR methods were used together wıth clınıcal fındıngs. The stagıng was performed by consıderıng urıne proteın / creatınıne and blood creatınıne levels ın accordance wıth the guıdance bulletın of the Leıshvet group. The dogs wıth CVL ıncluded ın the study were evaluated ın one of 4 dıfferent groups (n = 7 in each group). Accordıng to thıs; Group I: stage 1 (mıld), II. Group: stage 2 (moderate), Group III: stage 3 (severe), IV. group: stage 4 (very severe). Healthy control group (Group V) consısted of dogs of dıfferent breeds, ages and gender (n = 10) who were brought to ADU Veterınary Faculty Internal Medıcıne Department of Small Anımal Clınıc for routıne control. Bıophysıcal examınatıon was performed by measurıng the hydratıon, elastıcıty, temperature and amount of melanın ın healthy and sıck anımals. As a result of statıstıcal analysıs of the data obtaıned ın the dogs wıth Leıshmanıasıs ın all stages compared to healthy dogs, a decrease ın pH was determıned (p 0.05). In conclusıon, ıt can be suggested that bıophysıcal examınatıon of dermal lesıons ıs ımportant ın dogs wıth Vısceral Leıshmanıasıs and may shed lıght on the treatment module to be applıed.