Hatay bölgesinde yaşayan, adölesan dönemde gebelik öyküsü olan kadınlarda, gebeliğin bazı antropometrik ölçüler ve anatomik yapılar üzerine etkileri
Effects of the pregnancy on some Antropometric measurements and Anatomical structures in Women with pregnancy history at Adolesent Period in Hatay Region
  1. Tez No: 272437
  2. Yazar: MEHMET DÖNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma adölesan yaşta doğum yapmış ve gebelik öyküsü olan kadınlarla, adölesan dönemi tamamlayıp doğum yapmış ve doğum öyküsü olan kadınlardan alınan ölçülerin, antropometrik ölçülere ve anatomik yapı üzerine etkisi olup olmadığının saptanması amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya Hatay bölgesinde çeşitli sağlık kuruluşlarına müracaat eden en az bir doğum yapmış veya gebelik öyküsü olan 14-22 yaş arası, herhangi bir klinik rahatsızlığı bulunmayan 104 kadından rastgele seçim üzerine; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, boyun çevresi, kol uzunluğu, kafa uzunluğu, kafa genişliği, iliak çap, büst yüksekliği, transversal omuz uzunluğu, diz çevresi, bimalleolar çevre, bistyloid çevre, pes uzunluğu, göz arası genişlik olmak üzere 14 adet antropometrik ölçü alınarak gerçekleştirildi. Adölesan dönem başlangıç ve bitişi göz önünde bulundurularak yaş grupları 14-16 yaş adölesan dönem başlangıç (I. Grup ), 17-19 yaş adölesan dönem bitişi (II. Grup), 20-22 yaş adölesan sonrası dönem (III. Grup) olarak 3 gruba ayrılarak istatiksel yönden incelendi. Alınan antropometrik veriler SPSS 15.0 istatistik paket programı kullanıldı. Ölçülerin aritmetik ortalama, standart hata, maksimum ve minimum değerleri belirlendi. Grup arasındaki farklılık Duncan testi ile değerlendirildi. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda vücut ağırlığı ile ilgili anlamlı istatiksel farklılık bulunmaz iken, diğer 13 adet antropometrik ölçüde gruplar arasında anlamlı istatistiksel farklılıkların olduğu tespit edildi. Oluşan bu istatistiksel farkların adölesan dönemde meydana gelen gebeliklerin adölesanların antropometrik ve anatomik ölçülerini olumsuz yönde etki ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on finding the anthropometric measurements of the women who gave birth or had birth story at adolescence period, or who did so after completing that period, and determining the effects of those on anatomical structures. In the study, a number of 104 clinically healthy women at age of 14-22 who were administered to different health institutions in Hatay region, giving at least one birth or had birth story, were randomly selected. They were divided into the three groups as the group I (aged 14-16, beginning of the adolescence period), the group II (aged 17-19, end of the adolescence period), and the group III (aged 20-22, after the adolescence period). A total of 14 anthropometric measurements including the body length and weight, diameter of the neck, length of the arm, length and width of the head, iliac diameter, height of the bust, transversal length of the shoulder, diameter of the knee, bimalleolar and bistyloid diameters, length of the foot, and width in between the two eyes, were taken and analyzed using SPSS 15.0 statistic program. The differentness of the measurements among the groups was evaluated by the use of Duncan test. The results have showed that there are significant differences among the groups on all the measurements but the body weight, suggesting that pregnancy at adolescence period significantly affects the anthropometric and anatomical measurements.