Kilis,norduz ve honamlı keçilerinde bazı morfolojik özellikler
Some important morphological traits in kilis,norduz and honamli indigenous goats breeds
- Tez No: 272462
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma Kilis, Norduz ve Honamlı keçi keçilerinde canlı ağırlık ve bazı vücut ölçüleri ile kıl rengi bakımından dağılımın incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde barındırılan çeşitli yaş ve cinsiyetten 46 baş Kilis keçisi, 45 baş Norduz keçisi ve 37 baş Honamlı keçisi kullanılmıştır.Canlı ağırlık ile cidago yüksekliği, vücut uzunluğu, sağrı yüksekliği, göğüs derinliği, göğüs çevresi ve ön incik çevresine ait en küçük kareler ortalamaları Kilis keçilerinde sırasıyla 47,1 kg ile 70,6; 71,9; 70,3; 31,9; 85,2 ve 10,1 cm; Norduz keçilerinde 38,8 kg ile 65,3; 64,7; 65,5; 29,7; 87,4 ve 9,8 cm; Honamlı keçilerinde 63,2 kg ile 83,2; 82,6; 83,0; 35,0; 95,0 ve 10,7 cm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine live weight, some body measurements and body hair color of Kilis, Norduz and Honamlı indigenous goat breeds. Animal material of the study was consisted of 46 Kilis goat, 45 Norduz goat and 37 Honamlı goat, various age and sex, kept at Education Research and Application Farm of Veterinary Faculty of Ankara University.The least squares means for live weight, wither height, body length, rump height, chest depth, hearth girth and cannon bone circumference were 47,1 kg; 70,60; 71,86; 70,29; 31,87; 85,24 and 10,1 cm for Kilis goats; 38,8 kg; 65,3; 64,7; 65,5; 29,7; 87,4 and 9,8 cm for Norduz goats; 63,2 kg; 83,2; 82,6; 83,0; 35,0; 95,0 and 10,7 cm for Honamlı goats, respectively.