Evcil karnivorlarda karşılaşılan antebrachium kırıkları ve sağaltım sonuçlarının klinik ve radyolojik değerlendirilmesi
Clinical and radiographic evaluation of treatment results of the antebrachium fractures in domestic carnivores
- Tez No: 272463
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada; evcil karnivorlarda karşılaşılan antebrachium kırıklarının nedenleri, lokalizasyonu, sınıflandırılması, sağaltım seçenekleri ve sonuçlarının klinik ve radyolojik değerlendirmesi ile bu konuda çalışan klinisyenler için yönlendirici olması ve benzer çalışmalar için katkıda bulunulması amaçlanmıştır.Çalışma materyalini, Ocak 2009-Ocak 2011 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne ön ekstremitelerini kullanamama şikâyeti ile getirilen, klinik ve radyografik muayeneler sonucunda antebrachium'da kırık belirlenen değişik ırk, yaş ve cinsiyetteki toplam 12 kedi ve 10 köpek oluşturdu.Çalışmada değerlendirilen 12 kedi ve 10 köpekten, 12 kedide oluşan 12 lezyonun dağılımını; 4 olguda diyafizer radius-ulna kırığı, 2 olguda distal radius-ulna kırığı, 2 olguda distal radius kırığı, 2 olguda proksimal ulna kırığı ve 2 olguda da Monteggia lezyonu oluşturdu. Köpeklerde oluşan 10 lezyonun dağılımını; 2 olguda proksimal radius-ulna kırığı, 4 olguda diyafizer radius-ulna kırığı ve 4 olguda da distal radius-ulna kırığı oluşturdu. Bu olgulardan 21'inde açık redüksiyon, 16'sında intramedullar Steinmann pini, Steinmann pinin sağladığı fiksasyona destek amaçlı 3'ü germe teli olmak üzere 8 olguda serklaj teli, 2 olguda plak, 2 olguda eksternal fiksatör, 1 olguda da konservatif sağaltım uygulanmıştır.Olguların 10, 21, 30 ve 45. günlerinde klinik ve radyografik kontrolleri yapıldı. Bu dönemde 12 olguda fonksiyonel iyileşme, 1 olguda operasyon bölgesinde enfeksiyona bağlı komplikasyon saptanırken, 2 olgunun izlenememesine rağmen iyi olduğu öğrenildi, 7 olgu izlenemedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to guide clinicians working in related areas and contributing to related studies by clinical and radiographic evaluations of the reasons of antebrachium fractures in domestic carnivores, its localization, its classification, its treatment options (methods) and results.The study material consists of 12 cats and 10 dogs, of different breeds, ages and genders, brought to Ankara University, Faculty of Veterinary, Department of Orthopaedics and Traumatology between January 2009 and January 2011 with the complaint of front extremity that was later diagnosed as a fracture in the antebrachium after clinical and radiographic examinations.Within 12 cats and 10 dogs examined in the study; 4 of the cats were diagnosed as diaphyser radius-ulna fracture, 2 of the 12 cats were diagnosed as distal radius-ulna fracture, 2 of the 12 cats were diagnosed as distal radius fracture, 2 of the 12 cats were seem to have proximal ulna fracture where the last 2 of the cats were diagnosed as Monteggia Fracture. In the 10 dogs examined; 2 dogs had proximal radius-ulna fracture, 4 dogs had diaphyser radius-ulna fracture and 4 dogs had distal radius-ulna fracture. In 21 of these cases open reduction was applied. In 16 of them intramedullary Steinmann pin was used. To support the fixation of Steinmann pin, in 8 cases cerclage wires were used which 3 of them were tension bands. In 2 cases plates and in 2 cases external fixators were used. In 1 case conservative treatment was used.On the 10th, 21st, 30th and the 45th days after the operations, the patients were clinically and radiographically controlled. In this period, in 12 of the cases functional recovery was observed. In 1 case there were some complications due to the infection of the operation area. 2 of the cases could not be checked up but found out to be fine. However, 7 of the cases could not be observed.