Sütçü İneklerde Staphylococcus Aureus'a bağlı subklinik mastitislerde uzun süreli antibiyotik tedavisinin bakteriyolojik iyileşme ve somatik hücre sayısı üzerine etkisi
The effect of long term antibiotic treatment on bacteriological cure and somatic cell count at subclinical mastitis due to Staphylococcus Aureus in lactating dairy cows
- Tez No: 272461
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BAŞTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, laktasyon dönemindeki sütçü ineklerde S. aureus'un neden olduğu subklinik mastitislerin sağaltımında uzun süreli antibiyotik kullanımının bakteriyolojik iyileşme ve SHS üzerine etkisi araştırıldı.Çalışmada materyal olarak, subklinik mastitisli ve S. aureus izole edilen toplam 100 adet meme lobu kullanıldı. Bu meme loblarından tedavi öncesi ve sonrası süt örnekleri alınarak bakteriyolojik muayene ve somatik hücre sayımları yapıldı.Çalışmada yer alan ineklere, amoksisilin+klavulanik asit kombinasyonu meme içi ve parenteral (i. m.) yolla günde bir kez olmak üzere toplam 7 gün süreyle uygulandı. Tedaviden önce ve tedavi bitiminden 21 gün sonra aseptik koşullara uygun olarak süt örnekleri alınarak bakteriyolojik iyileşme oranı ve somatik hücre sayıları belirlendi.Çalışma sonucunda, tedavi öncesi ortalama (medyan) somatik hücre sayısı 300 500 hücre/ml (minimum 1 000 hücre/ml, maksimum 992 000 hücre/ml), tedavi sonrası 183 000 hücre/ml (minimum 2 000 hücre/ml, maksimum 6 574 000 hücre/ml) ve bakteriyolojik iyileşme oranı %66 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of long term antibiotic treatment on bacteriological cure and SCC in lactating dairy cows suffering from subclinical mastitis due to S. aureus was investigated.As material, a total of 100 S. aureus isolated subclinically infected udder lobes were used. Milk samples were taken from these udder lobes for bacteriological cultures and somatic cell counting.Amoxicillin+clavulanic acid combination was administered both intramammarily and intramuscularly once a day during 7 days to the cows. Before treatment and also on 21th day after treatment milk samples were taken aseptically in order to determine bacteriological cure rate and somatic cell counts.At the end of the study, mean (median) SCCs before and after treatment were determined as 300 500 cell/ml (minimum 1 000 cell/ml, maximum 992 000 cell/ml) and 183 000 cell/ml (minimum 2 000 cell/ml, maximum 6 574 000 cell/ml), respectively. Additionally, the bacteriological cure rate was %66.