Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran koroner arter hastalığı tanılı bireylerin sağlık davranışlarının belirlenmesi
Health behaviors of individuals with coronary artery disease diagnosis and affecting factors (Example of Ankara Research and Training Hospital of Gulhane Military Medical Academy)
  1. Tez No: 272469
  2. Yazar: NİLGÜN KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL PİYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Koroner Arter Hastalığı (KAH) gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de gerek morbidite gerekse mortalitenin en önemli nedenidir. KAH'ın yaşam süresi ve kalitesi üzerindeki olumsuz etkisi, maddi ve manevi maliyetlerin yüksekliği düşünüldüğünde yaşam biçimlerini değiştirmeye yönelik koruyucu programların önemi daha iyi anlaşılacaktır. Bireylere olumlu sağlık davranışı kazandırma programları düzenlenmeden önce, bireylerin davranışlarını etkileyen etmenlerin ve bir davranışı yapıp yapmadığının bilinmesi gerekmektedir.Bu çalışmanın kısa dönemli amacı, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA AEAH), Kardiyoloji Polikliniğine başvuran KAH tanılı bireyler özelinde sağlığın geliştirilmesine yönelik davranışları tanımlamak, sağlık davranışlarını etkileyebilecek bireysel özelliklerini ve sağlık denetim odağı algılama düzeylerini belirlemektir.Elde edilen verilerin uzun erimde KAH tanısı alanların esenlendirme programlarına ışık tutabileceği umulmaktadır. Çalışma, 2009-2010 yıllarında yürütülmüş olan tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Veri toplama formu araştırmacı tarafından KAH tanılı bireylere yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır.Veri toplama formu kişisel bilgi formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ), Çok Yönlü Sağlık Denetim Odağı Ölçeği (ÇYSDOÖ) ve Sağlık Durumunu Algılama Ölçeği (SDAÖ) sorularından oluşturulmuştur. Çalışma öncesi belirlenmiş olan 300 kişi hedefine ulaşıldığında veri toplama sonlandırılmıştır. Veriler bilgisayarda Statistical Package for Social Sciences 15.0 yazılım programında veri tabanı oluşturularak değerlendirilmiştir.Verilerin tanımlanmasında sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Sürekli değişkenlerde normal dağılıma uyanlar için çoklu grup karşılaştırılmasında ANOVA testi, post-hoc olarak Tukey testi kullanılmıştır. Normal dağılıma uymayanlar için çoklu grup karşılaştırılmasında Kruskall-Wallis testi, iki grup karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
So as in developed countries, coronary artery diseases (CADs) are the top cause of mortality and morbidity in Turkey. Including the high morale and economic costs, taking in to consideration the negative effects of CAD on life expectancy and on quality of life, the importance of preventive programs related to changing life styles becomes more clear. Understanding the psychosocial characteristics of individuals may be useful for identifying effective health education programs and interventions.Short term objective of this study is to define the individual charateristics those may effect health behaviors, healthy lifestyle behaviors, and perception of health locus of control based on the study group.In long term, findings can provide scientific information to the rehabilitation programs of coronary artery disease patients.The descriptive study has been carried out at cardiology policlinic of Ankara Training and Research Hospital of Gulhane Military Medical Academy (ATRH GMMA) between December 2009-February 2010. The inclusion criteria for the study group (n= 300) was as follows: persons those had coronary artery disease diagnose at least 6 months before the data collection period and those approved to participate to the study. Ethical approval for the study was granted by the research committee of ATRH GMMA.A 104-item questionnaire for socio demographic charateristics, for Health Promotion Life-Style Profile Scale (HPLSP) and the Multidimensional Health Locus of Control Scale (MHLOC) and the Perception of Health State Scale (PHSS), were filled with face to face interwiev technique by the researcher. By reaching to the 300th person, data collection period was completed as decided before. The analysis of the data was obtained by using descriptive statistical and when necessary ANOVA, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis variance analysis methods in SPSS 15.0. Tukey test was used for posthoc evaluation.