Serebral palsili çocuk hastalarda fonksiyonel sakatlığın değerlendirilmesi
- Tez No: 164210
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT HAZNECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmaya 2004-2005 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve Sağlık Bakanlığı Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatan 2-7 yaş arası 125 SP'li çocuk hasta ve ailesi alınmıştır. Hastaların tümüne tek bir araştırmacı tarafından Pediatrik Sakatlık Değerlendirme Envanteri (PSDE), Kaba Motor Fonksiyonel Ölçüm (KMFÖ) ve KMFSS uygulanmıştır. PSDE formu, çocukların aileleri ile birlikte doldurulmuştur. Aynı gün içinde, her çocuk için KMFSS ve KMFÖ değerlendirmeleri araştırmacının gözlemi ile yapılmıştır. SP'li çocuk hastaların fonksiyonel sakatlık düzeylerini belirlemek için kullanılan bu ölçümler arasındaki ilişki araştırılmış ve bu testler arasında güçlü korelasyon saptanmıştır. Kaba motor fonksiyonları ile günlük yaşam aktiviteleri arasında ve fonksiyonel becerileri ile bağımsızlık düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Sonuçta, KMFÖ ile PSDE arasında ve PSDE'nin fonksiyonel beceriler bölümü ile PSDE'nin bakıcı yardımı bölümü arasında güçlü bir korelasyon saptanmıştır. SP'li çocukları motor düzeylerine göre sınıflamaya yönelik yaygın olarak kullanılan KMFSS'nin seviyelerini birbirinden ayıran motor ve fonksiyonel yetenekleri belirlemek üzere, KMFSS'nin seviyeleri arasında KMFÖ ve PSDE skorları karşılaştırılmış ve buna göre seviyeler arasındaki farklar incelenmiştir. Çalışmamızdaki vakaların sosyal statüleri açısından farkları da toplumumuz açısından incelenmiş ve SP'li çocukların fonksiyonel sakatlık düzeylerini etkileyen bazı faktörler irdelenmiştir. Sonuç olarak SP'li çocukların kaba motor kabiliyetleri ile günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık düzeyleri arasında doğrusal bir ilişki olduğunu söyleyebiliriz. SP'li çocukların sınıflandırılmasında kullanımı gittikçe artan KMFSS'nin KMFÖ ve PSDE ile birlikte değerlendirilmesi ile bu çocuklar arasında daha hassas bir ayırım yapılabileceğini düşünmekteyiz. Bu üç ölçütün SP'li çocukların gelişimini değerlendirirken ve günlük yaşamını etkileyen fonksiyonel sakatlığı ortaya koymada birbirini tamamladığı kanısındayız. Ayrıca ülkemizde bu çocuklara verilen fiziksel veya sosyal destek konusunda bazı işleyiş ve yöntem sorunları olduğu görüşündeyiz. 47
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY This study was carried out at Physical Medicine and Rehabilitation Department of Gulhane Military Medicine Academy and Ankara Physical Treatment and Rehabilitation, Education and Research Hospital of Health Ministry betvveen the years 2004 and 2005. 125 cerebral palsied (CP) children who were in the ages from 2 to 7 years, and their families were included. Pediatric Evaluation of Disability Inventory (PEDI), Gross Motor Function Measurement (GMFM) and Gross Motor Function Classification System (GMFCS) were applied to ali patients by öne researcher. PEDI form was filled in association with families. VVithin the same day, GMFM and GMFCS were filled for each child by researcher's observation. The relationship betvveen these functional measurements vvhich were used to define functional disability level of the children with cerebral palsy was examined. There was a strong correlation among them. After that, we searched the relation between the gross motor functions and the daily life activities and also the relation betvveen functional abilities and independent activity levels. We found a strong correlation betvveen GMFM and PEDI scores and also betvveen the functional abilities and care-taker assistance parts of PEDI. in order to determine the gross motor and functional capabilities among the 5 levels of GMFCS that was used commonly to classify the children with CP according to gross motor function, GMFM and PEDI scores of the children at the different levels of GMFCS were compared. As a result, the differences among the levels of GMFCS vvere achieved. Furthermore, the differences of our cases with respect to social status vvere examined in the manner of society and some factors affecting the functional disability levels of children with CP vvere investigated. in Conclusion, we suggest that there is a linear relationship betvveen gross motor capabilities and independent daily activity levels. in order to make more sensitive Classification with GMFCS, we suggest to use GMFCS together with GMFM and PEDI. These tests vvork complementary to evaluate the development of children vvith CP and to reveal the functional disability that affects the daily life. Besides, we think that there are some executive ör methodic problems in our country about the physical and social assistance provided in these children. 48