Yeni geliştirilen biyoseramik yapıdaki kök kanal patının dentin adezyonunda bazı irrigasyon maddelerinin etkisinin araştırılması
Developep a new root canal sealerin in the structure of dentin adhesion bioceramic investigation of the effect of certain provision related to irrigation
  1. Tez No: 272476
  2. Yazar: MELTEM AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DALAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada kullanılmak üzere 66 adet maksiller santral insan dişi seçildi. Dişler mine- sement sınırının olduğu yere kadar akrilik rezin içerisine gömüldü. Düşük hızda su soğutması ile çalışan mikro kesme cihazına yerleştirilen akril rezin içindeki her diş önce mine-semet sınırından, daha sonra bu sınırın 4 mm altından kesildi. Patların yerleştirileceği kanal boşluğu açılı elmas frez kullanılarak hazırlandı. Böylece her örnekte geniş çapı 2.00 mm, dar çapı 1.5 mm, yüksekliği 4 mm olacak şekilde kök kanal patının yerleştirileceği standart bir kök kanal boşluğunun olduğu dentin diskleri elde edilmiş oldu. Grup 1; % 5 NaOCl/AH Plus, Grup 2; %5 NaOCl/ iRoot SP, Grup 3; RC-Prep/AH Plus, Grup 4; RC-Prep/iRoot SP, Grup 5; MTAD/AH Plus, Grup 6; MTAD/iRoot SP şeklinde çalışmada kullanılacak gruplar oluşturuldu. Patlar sertleşene kadar örnekler %100 nemli ortamda 37ºC de 72 saat bekletildi. Elde edilen her kök kesiti 1.00 mm çapında ucu olan paslanmaz çelik mil kullanılarak piston başı hızı 1 mm/ dak olarak ayarlanmış olan üniversal test makinesine yerleştirilerek baskı kuvvetine maruz bırakıldı. İşleme test cihazına bağlı bilgisayar ekranında görülen yük/ zaman eğrisindeki ani düşüş görülene kadar devam edildi. Maksimum kırılma kuvveti Newton (N) olarak kaydedildi ve Megapaskala (MPa) çevrilerek değerler elde edildi. Push-out testinden sonra tüm kesitlerin itme kuvvetinin uygulandığı apikal yüzeyleri kırık tiplerinin belirlenmesi için steromikroskop altında incelendi. Push-out testinden sonra rastgele seçilen her gruba ait 3' er örnek SEM de incelendiPush-out test sonuçlarındaki bulgularımıza göre; kullanılan irrigasyon maddeleri ile kök kanal patlarının dentine adezyonu arasında istatistiksel olarak farklar tespit edildi (P< 0,001).
Özet (Çeviri)
In this study, 66 maxillary central human teeth were selected for use. The teeth are mounted in acrylic resin up to enamel-cementum border. Then each tooth mounted on low-speed water-cooling microcut had been cut from enamel-cementum border primarly and 4 mm below this border consequently. Root canal spaces prepared using a tapered diamond bur, at low speed handpiece. Space for sealers placement was created with the following standardized dimensions; large diameter= 2,00 mm, smaller diameter=1,50 mm and lenght=4mm. The specimens were randomly divided into six group; Group 1: NaOCl/AH Plus Jet, Group 2: NaOCl/iRoot SP, Group 3: RC-Prep/AH Plus Jet, Group 4: RC-Prep/iRoot SP, Group 5: MTAD/AH Plus Jet, Group 6: MTAD/iRoot SP. After the root canals were filled with sealers all specimens were stored in a humidifier at 37 ºC for 72 h for complete sealers setting time. Each specimen was then subjected to a compressive load via an universal testing machine a cross head spead of 1 mm/min using 1 mm diameter stainless steel cylindirical pluger. The plunger tip was positioned so that it contacted the only filling material. Processing of the test continued until a sudden decline in the load/time on the computer program. Maximum failure load was recorded in Newtons and then converted into the megapascals. After the push-out test, all specimen were examined under steromicroscope at X50 magnification to. identify fracture models.