Oksidatif stresle uyarılan dorsal kök gangliyon hücrelerinde kalsiyum sinyali ve apoptotik hücre ölümü üzerinde selenyumun etkisinin araştırılması
Investigation of effects of selenium on Ca2+ signaling and apoptotic cell death in oxidative stress-induced dorsal root ganglion neurons
  1. Tez No: 272498
  2. Yazar: ABDÜLHADİ CİHANGİR UĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAZIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Fizyoloji, Biophysics, Physiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AKG nöronları nöropatik ağrı ve diyabetik polinöropati olarak adlandırılan ve periferal sinir sistemindeki en yaygın bozukluklarda önemli role sahiptir. Ca+2 hücre içi ikincil haberci sisteminin önemli bir parçası olup fizyolojik birçok fonksiyonun yerine getirilmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. [Ca+2]i miktarındaki artış, apoptozis ve serbest radikal düzeylerini de artırmaktadır. Fakat bu konu AKG hücrelerinde yerince bilinmemektedir.Bu çalışmanın amacı, selenyumun AKG hücrelerinde, lipid peroksidasyonu, GSH, GSH-Px aktivitesi, sitozolik Ca+2 salınımı, hücre canlılığı ve apoptozis üzerine etkilerini incelemektir.AKG hücreleri kontrol, H2O2, ADPR, Se,Se+H2O2, Se+ADPR olmak üzere altı gruba ayrıldı. H2O2 toksik ve selenyumun terapotik dozlarının ve bu dozların süreleri hücre canlılığını değerlendirmede kullanılan MTT analizine göre belirlendi. Hücreler 1 ?M H2O2 ile 2 saat ve 200 nM selenyum ile 30 saat inkübe edildi.
Özet (Çeviri)
DRG sensory neurons have a key role in peripheral nerve diseases such as neuropathic pain and diabetic neuropathy. Ca2+ is well known for its role as crucial second messenger in modulating many cellular physiological functions, Ca2+ overload is detrimental to cellular function and may present as an important cause of cellular ROS generation and apoptosis. But this topic has not been well known in DRG sensory neurons.The unbalanced cellular mechanism between ROS production and antioxidant system is called as oxidative stress. The aim of this study is to investigate the effects of selenium on lipid peroxidation, GSH, GSH-Px activity, cytosolic Ca2+ release, cell viability and apoptosis in DRG neurons.DRG cells were divided into six groups namely control, H2O2, ADPR, Se, Se+H2O2, Se+ADPR. The doses and times of H2O2, selenium were determined by MTT assay which is used to evaluate cell viability. Cells were incubated with 1 ?M H2O2 for 2 hours and 200 nM Se for 30 hours.