Normal ve serebral palsili çocuklarda bispektral indeks ve end-tidal desfluran ilişkisi
Correlation of bispectral index with end-tidal desflurane concentration in normal children and children with cerebral palsy
  1. Tez No: 272538
  2. Yazar: AYSUN ANKAY YILBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SARICAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Serebral palsi, beynin erken gelişim döneminde oluşmuş bir hasara bağlıilerleyici olmayan postür ve hareket bozukluklarını tanımlayan genel bir terimdir.Serebral palsili hastalarda indüksiyonda ve idamede aynı ajanlarla normal kontrolleregöre daha derin anestezik etki sağlandığı ve anesteziden uyanmada gecikme olduğudüşünülmektedir. Desfluran erken derlenme özelliği ile anestezi sonlandırılmasındansonra uyanmanın geç olduğu bilinen bu hasta grubunda anestezi idamesinde uygunbir ajan sayılabilir. Bu çalışmada; desfluran anestezisi sırasında bispektral indeksdeğerlerini kullanarak serebral palsili ve normal çocukların aynı desflurankonsantrasyonlarındaki anestezi derinliğini karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya elektif ortopedik cerrahi geçirecek 2-15 yaş arası, ASA I-III,mental fonksiyonlarını etkileyen nörolojik hastalığı olmayan 20 normal çocuk (GrupN) ile serebral palsili, konuşamayan, iletişim kuramayan 20 çocuk (Grup SP) dahiledildi. Tüm hastalar oral midazolam ile premedike edildi. Anestezi indüksiyonu 200ml/saat hızla %1 propofol infüzyonu ile BİS değerleri 50 oluncaya dek yapıldı. 1mikrogr.kg-1 fentanil ile intraoperatif analjezi ve 0,6 mg.kg-1 roküronyum ile kasgevşekliği sağlandı. İntraoperatif anestezi idamesinde %50 O2/N2O karışımında %4ve %6 end-tidal desfluran konsantrasyonları sağlayacak şekilde desfluran kullanıldı.Tüm hastalarda anestezi indüksiyonu öncesi, anestezi indüksiyonundan hemen sonra,%4 ve %6 end-tidal desfluran kararlı durum konsantrasyonlarında ve uyandıktanhemen sonra kalp atım hızı, sistolik ve diyastolik kan basınçları ve bispektral indeksölçümleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy is a general term covering nonprogressive postural andmovement impairments due to lesions of the brain in the early stages ofdevelopment. It is thought that; in patients with cerebral palsy, deeper anestheticeffect is gained, compared with normal controls, with the same dosage of anestheticagents used in the induction and maintenance of anesthesia and the return to theconscious state after the anesthesia is slower. Desflurane can be an appropriate agentin this patient group because of its characteristic of providing quick recovery. In thisstudy; by using the values of bispectral index during the maintenance of anesthesiawith desflurane in normal children and children with cerebral palsy, we aimed tocompare the depth of anesthesia at the same concentrations of desflurane.Twenty normal children without any neurologic disorders that can effectmental status (Group N) and 20 children with noncommunicative/nonverbal cerebralpalsy (Group CP), between 2-15 years of age, ASA I-III, undergoing electiveortopedic surgery were included to the study. All patients were premedicated withoral midazolam. Anesthesia induction was maintained by infusing propofol 1% witha rate of 200 ml.hr-1 until the bispectral index becomes 50. For intraoperatif analgesiaand muscle relaxation we used 1 microgr.kg-1 fentanyl and 0,6 mg.kg-1 rocuronium.Desflurane was used for maintenance of anesthesia in 50% O2/N2O mixture toachieve 4% and 6% end-tidal desflurane concentrations. Heart rate, systolic anddiastolic blood pressures, mean arterial blood pressures and bispectral index valueswere recorded before and after the induction of anesthesia, at steady-state end-tidalconcentrations of 4% and 6% desflurane and after the emergence from the anesthetic.p