Hafif ve orta derece KOAH'lılarda oksidatif stres, aerobik kapasite, günlük fiziksek aktivite ve solunum fonksiyonlarının araştırılması
Investigation of oxidative stress, aerobic capacity, daily physical activity and pulmonary functions in patients with mild to moderate COPD
- Tez No: 272545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAĞAN ÜÇOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
KOAH'lılarda solunum fonksiyonlarındaki azalma ve hastalığa bağlı yaşam alışkanlıklarındaki değişiklikler, aerobik egzersiz kapasitesi, günlük fiziksel aktivite, oksidan ve antioksidan durum, vücut kompozisyonu ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi değişiklikleri ortaya konarak KOAH'lıların karakteristikleri daha açık hale getirilebilir. Bu çalışmada, sağlıklı kontrollere göre KOAH'lılarada total oksidan ve antioksidan kapasite, aerobik egzersiz kapasitesi, günlük fiziksel aktivite, solunum fonksiyonları, vücut komposizyonu, yaşam kalitesi farklılıklarının ve bu parametreler arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya 30 KOAH'lı 30 sağlıklı kontrol erkek katılımcı alındı. Aerobik egzersiz kapasitesi Astrand submaksimal egzersiz protokolü ile belirlendi. Günlük fiziksel aktivite akselerometre cihazıyla, solunum fonksiyon testleri taşınabilir spirometreyle ölçüldü. Vücut kompozisyonu biyoelektrik impedans analiz sistemiyle belirlendi. Deri kıvrım kalınlıkları skinfold kaliper ile çevre ölçümleri mezurayla yapıldı. Yaşam kalitesi anketleri (SF36 ve kronik solunum hastalıkları anketi) uygulandı. İstatistiksel değerlendirme SPSS 16.0 bilgisayar programında t testi, Mann-Whitney U ve Pearson korelasyon analiziyle yapıldı.KOAH'lıların aerobik egzersiz kapasitesi kontrol grubuna göre daha düşük bulundu. Aynı zamanda aerobik egzersiz kapasitesi solunum fonksiyon testleriyle orta ve ileri düzeyde pozitif korelasyonlar gösterdi. KOAH ve kontrol grubunun günlük fiziksel aktivite değerleri arasında anlamlı düzeyde bir fark bulunmadı. KOAH'lılarda total oksidan değeri kontrol grubuna göre daha yüksek, total antioksidan değerleri ise kontrol grubuna göre daha düşük bulundu. KOAH'lılarda solunum fonksiyon testleri, total oksidan değeriyle orta düzeyde negatif korelasyonlar, total antioksidan değeriyle orta düzeyde pozitif korelasyonlar gösterdi. Ayrıca total oksidan değer ile aerobik egzersiz kapasitesi arasında orta düzeyde negatif korelasyonlar, total antioksidan değer ile aerobik egzersiz kapasitesi arasında orta düzeyde pozitif korelasyonlar bulundu. KOAH ve sağlıklı kontrollerin yaş ve VKİ değerleri arasında anlamlı fark olmamasına rağmen KOAH'lılarda vücut yağ yüzdesinin ve bel/kalça oranının kontrollerden fazla olduğu bulundu. Aynı zamanda bel/kalça oranı ile solunum fonksiyon testleri arasında orta düzeyde negatif korelasyonlar görüldü.Sonuç olarak, hafif ve orta derece KOAH'lılarda aerobik egzersiz kapasitesinin kontrollerden daha düşük olmasına rağmen günlük fiziksel aktivitenin henüz daha etkilenmemesi pulmoner disfonksiyonun hafif derecede olmasına bağlanabilir. KOAH'lılarda oksidatif stres, solunum fonksiyonları ve aerobik kapasite birbiriyle ilişkili parametrelerdir ve KOAH patogenezinde bu ilişkilerin rolü olabileceğini düşünmekteyiz. Bu çalışma KOAH fenotipinde abdominal obezitenin göz önüne alınabileceğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
In patients with COPD, by determining the decrease in pulmonary functions and the disease-associated changes in life habits, aerobic exercise capacity, daily physical activity, oxidant and antioxidant status, body composition and health related quality of life changes, the characteristics of patients with COPD may be clarified better. In this study, investigation of total oxidant and antioxidant status, aerobic exercise capacity, daily physical activity, pulmonary functions, body composition, and health related quality of life changes as well as the associations among these parameters was aimed in patients with COPD versus healthy controls.A total of thirty male patients with COPD and thirty healthy male controls were included in this study. Aerobic exercise capacity was determined by Astrand submaximal exercise protocol. Daily physical activity was measured using accelerometer, while pulmonary function tests were measured by portable spirometer. Body composition were determined by using bioelectric impedance analysis system. Skinfold thickness was measured by skinfold caliper, and body circumference measurements were carried out by tape measure. Quality of life questionnaires (SF36 and chronic respiratory disease questionnaires) were applied. Statistical analyses were done using t-test, Mann-Whitney U and Pearson correlation tests of SPSS 16.0 computer program.Aerobic exercise capacity was found to be lower in patients with COPD in comparison to the ones in healthy controls. Aerobic exercise capacity also showed moderate to strong correlations with pulmonary functions. In terms of daily physical activity, no significant differences were found between two groups. The total oxidant value was higher in patients with COPD than the ones in healthy controls, whereas the total antioxidant value was lower in COPD group compared to the control group. Pulmonary function tests showed moderately negative correlations with the total oxidant value, and moderately positive correlations with total antioxidant value in patients with COPD. In addition, there was moderately a negative correlation between total oxidant value and aerobic exercise capacity, while there was moderately a positive correlation between total antioxidant values and aerobic exercise capacity in patients with COPD. Although there was no significant difference among values for age and BMI in both COPD and control groups, values for body fat percentage and waist to hip ratio were found higher in patients with COPD than the ones in healthy controls. Moreover, moderately negative correlations have also been observed between values for waist to hip ratio and pulmonary function tests.In conclusion, despite the fact that higher aerobic exercise capacity in patients with mild to moderate COPD compared to the ones in the healthy controls, unaffected daily physical activity might be attributed to the mild levels of pulmonary dysfunction. It seems that oxidative stress, pulmonary functions and aerobic capacity are interrelated parameters in patients with COPD and we think they might have a role in the pathogenesis of COPD. This study also suggest that abdominal obesity may be considered in the COPD phenotype.