Koroner arter by-pass cerrahisi planlanan hastalarda PON1 ve PON2 gen polimorfizminin araştırılması
The investigation of PON1 and PON2 polymorphisms planning in CABG patients
  1. Tez No: 272554
  2. Yazar: YAŞAR SIVACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN SOYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: Gelişmiş ülkelerde koroner arter hastalığı en sık görülen sağlık problemlerinden biridir. Hipertansiyon ve Tip 2 diabetes mellitus (T2DM) muhtemelen artmış oksidatif stres yoluyla endotelyal disfonksiyona neden olmaktdır. Bu nedenle HT ve T2DM koroner arter hastalığı etiyopatogenezinde önemli rol alır. HDL'ye bağlı bulunan paraoksonaz (PON) ateroskleroz ve endotelyal disfonksiyonu inhibe eden bir enzimdir. Bu çalışmada, koroner arter bypass greftleme planlanan, hipertansiyon hastaları veya T2DM'li hastalarda PON1 ve PON2 gen polimorfizmleri ile PON 1 enzim aktivitesi arasındaki ilişkinin gösterilmesi amaçlandı.METOD: Çalışmaya 92 hasta ve sağlıklı kontrol dahil edildi. Üç gruba ayrıldı. Hastalar grup 1(n=31) T2DM + KAH, grup 2 (n=30) HT + KAH ve grup 3 (n=31) kontrol grubu ise sağlıklı bireylerden oluşturuldu. PON1 Leu 55 Met ve Gln 192 Arg; PON2 Ser 311 Cys polimorfizmleri PCR-RFLP yöntemi ile serum PON aktivitesi ise paraokson hidrolizinin spektrofotometrik ölçümüyle değerlendirildi. Koroner arter hastalığında PON1 ve PON2 polimorfizmleri, PON aktivitesi ve lipid profilleri değerlendirildi.BULGULAR: Üç grup arasında PON1 L55M, PON1 Q192R and PON2 C311S polimorfizmlerinin allel frekansları ve genotip dağılımları istatistiksel olarak anlamlı değildi (P>0.05). PON 1 aktivitesi kontrol grubu ile karşılaştırıldığında T2DM'li hastalarda yüksek bulundu. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Coronary artery disease (CAD) is one of most important health problems in developed countries. Hypertension and type 2 diabetes mellitus (T2DM) cause endothelial dysfunction probably through increased oxidant stress. Thus hypertension and type 2 diabetes mellitus (T2DM) play role in the etiopathogenesis of CAD. Paraoxonase (PON) is a high-density lipoprotein-bound anti-oxidant enzyme that inhibits atherosclerosis and endothelial dysfunction. In this study, We scheduled to investigate the relationship between PON1, PON2 and PON activity in patients with T2DM or HT.METHODS: Ninety-two patients were enrolled in the study. They were divided into three groups. Thus, patients were separated as group T2DM (n=31): group HT (n=30) and group control (n=31) were composed of individuals healty patient. PON1 Leu 55 Met, Gln 192 Arg; PON2 Ser 311 Cys polymorphisms and serum PON activity were evaluated by PCR-RFLP techniques and measuring spectrofotometric paraoxon hydrolysis.respectively. The association between PON1, PON 2 ,PON activity and lipid profiles were evaluated in the CAD.RESULTS: PON1 and PON2 genotypes of all three groups the allele frequencies and genotype distribution were not significant differences in terms of looking at the PON1 L55M, PON1 Q192R and PON2 C311S genotype homozygous codon among three groups (P>0.05). When compared control group PON1 activity was found higher in the T2DM patients. This difference was not significant. However, when compared control group with the HT group was higher.