Pasinler'de yetiştirilen Anadolu mandasının büyüme ve verim özellikleri
Growth and yield traits of Anatolian buffalo reared in Pasinler
- Tez No: 548416
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Erzurum ili Pasinler ilçesi Epsemce köyünde yetiştiriciliği yapılan Anadolu mandalarının çeşitli verim özelliklerinin (büyüme, döl ve süt) belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca süt verimine ve kompozisyona etkili bazı çevresel faktörlerin etkileri de araştırılmıştır. Araştırmanın materyalini 2012-2015 yılları arasında doğan 100 malağın ağırlık-yaş verileri ve 104 manda ineğinin süt verim kaydı oluşturmuştur. Erkek ve dişi malaklarda, ağırlığın yaşa göre değişimini en iyi açıklayan 3 doğrusal (Linear, Kuadratik ve Kübik) ve 5 doğrusal olmayan (Brody, Bertalanffy, Gompertz, Logistic ve Richards) büyüme modeli kullanılmıştır. Ağırlık-yaş kayıtlarından 4 farklı veri seti oluşturularak veriler analiz edilmiştir. En iyi modelin seçiminde, modellerden elde edilen belirleme katsayısı (R2) ve hata kareler ortalaması (HKO) istatistikleri kullanılmıştır. Ağırlık-yaş (gün) bireysel verilerin analizinde en iyi uyumu doğrusal modellerde her iki cinsiyette Kübik model vermiştir. Bu veri setinde en iyi uyumu sağlayan doğrusal olmayan model, erkek malaklarda Brody ve dişi malaklarda ise Bertalanffy modeli ile elde edilmiştir. Brody modeli ile tahminlenen A, B ve k parametreleri sırasıyla 385,53±19,847 kg, 0,915±0,0055 ve 0,001493±0,0001749/gün ve Bertalanffy modeli ile tahminlenen A, B ve k parametreleri sırasıyla 276,58±11,916 kg, 0,503±0,0058 ve 0,003066±0,0001846/gün olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the various yield traits (growth, progeny and milk) of Anatolian water buffaloes cultivated in Epsemce village of Pasinler district of Erzurum province. The effects of some environmental factors on milk yield and composition were also investigated. The material of the study consisted of weight-age data of 100 calves born between 2012-2015 and milk yield record of 104 water buffalo cows. In male and female calves, 3 linear (Linear, Quadratic and Cubic) and 5 non-linear (Brody, Bertalanffy, Gompertz, Logistic and Richards) growth models that best describe the change in weight by age were used. Data were analyzed by creating 4 different data sets from weight-age records. In the selection of the best model, the coefficient of determination (R2) and the mean of error squares (MSE) obtained from the models were used. In the analysis of individual data of weight-age (day), the best model was given to as cubic in both genders in linear models. In this data set, the non-linear model which provides the best model is obtained with Brody in male calves and Bertalanffy in female calves. The parameters A, B and k were estimated by the Brody model are 385,53±19,847 kg, 0,915±0,0055 and 0,001493±0,0001749/day, respectively, and the estimated parameters A, B and k with the Bertalanffy model was found 276,58±11,916 kg, 0,503±0,0058 and 0,003066±0,0001846/day, respectively.